WSPOMNIENIE O MAJORZE ANTONIM TOMICZKU

Pierwszego sierpnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Z tej okazji chcieliśmy wspomnieć Majora Pilota Antoniego Tomiczka – polskiego pilota wojskowego i sportowego, który był weteranem II wojny światowej oraz majorem Wojska Polskiego, a zarazem mieszkańcem powiatu rybnickiego gminy Lyski.  Jego imieniem jeszcze za życia nazwano Gimnazjum w Lyskach niedaleko Pstrążnej.

W latach 1923 – 1930 był uczniem szkoły powszechnej w Pstrążnej, po jej ukończeniu  wstąpił do Szkoły Podoficerów Piechoty Małoletnich w Koninie, gdzie uzyskał tytuł starszego szeregowca, zostając przydzielonym do 37 Pułku Piechoty im. Ziemi łęczyckiej w Kutnie. Tam przejął dowodzenie drużyną w kompanii szkolnej. We wrześniu 1934r przeniesiono go czasowo do Skierniewic, gdzie był instruktorem dywizjonu kursu podchorążych w 26 Dywizji Piechoty.

W roku 1936 prosił o zmianę broni, a w konsekwencji otrzymał wezwanie na kurs szybowcowy, który ukończył zdobywając kategorię „A”  i „B”. Po tym osiągnięciu otrzymał przydział do 2 Pułku Lotniczego w Krakowie, gdzie następnie został wyszkolony w kierunku mechanika lotniczego, a później skierowano go na kurs instruktorów pilotażu w Warszawie (część teoretyczna) i Radomiu (część praktyczna).

1 września 1939 otrzymał rozkaz poprowadzenia klucza trzech samolotów do Dęblina jednak w wyniku problemów z samolotem 20 września został zniewolony przez sowiecki oddział pancerny, a także skazany na przymusowe roboty w kamieniołomach. 24 sierpnia 1941 został wcielony do armii generała Władysława Andersa, gdzie otrzymał przydział do plutonu lotniczego przy 6 Dywizji Piechoty w Tockoje.

Major Antoni Tomiczek urodził się i zmarł w Pstrążnej 19.11.2013 zaledwie kilka dni po swoich 98 urodzinach. Został pochowany na cmentarzu w Pstrążnej, w swojej rodzinnej miejscowości. Jego zasługi dla lotnictwa polskiego pod niebem Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Grecji, Niemiec, Danii, Norwegii i Jugosławii, a także w misjach zaopatrzeniowych dla powstańczej Warszawy pozostaną na zawsze w naszej pamięci!

Skip to content