XVIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło” za nami!

W minioną niedzielę 22.01 w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się XVIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło” Turniej „Gwara Śląska na wesoło” od samych swoich początków cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno biorących w nim udział Kół Gospodyń Wiejskich, jak i publiczności. Celem Turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, a także tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych oraz promocja gmin powiatu rybnickiego oraz miasta Rybnika.  Organizatorem Turnieju jest  Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

W turnieju zaprezentowały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Jankowic, Świerklan Dolnych, Szczerbic, Pstrążnej, Suminy, Gaszowic, Czuchowa, Palowic, Bełku oraz z rybnickich dzielnic – Gotartowic i Radziejowa – Popielowa, które rywalizowały w trzech kategoriach. Scenkę kabaretową „Jo zrobia to za cia” przygotowały fantastycznie! Wykazały się niezwykłym talentem aktorskim, poczuciem humoru i wielką kreatywnością. Rozbawiły publiczność do łez. Poprzez zabawę panie z Kół Gospodyń Wiejskich chętnie podkreślają gwarę śląską, tradycje i zwyczaje. Pozostawiając nas z refleksją, jak ważna i piękna jest śląska tradycja, którą naprawdę warto kultywować  i  przekazywać młodemu pokoleniu. Druga konkurencja piosenka o powstaniach śląskich, również nawiązywała do gwary śląskiej, natomiast trzecia kołoczki jak zwykle nie zawiodły, panie mogły zaprezentować gościom tradycje kulinarne.

Zebrani w Teatrze Ziemi Rybnickiej goście zdecydowali w tym roku, że Nagroda Publiczności powędruje do Koła Gospodyń Wiejskich w Palowicach w gminie Czerwionka-Leszczyny. Serdecznie gratulujemy!

Imprezę uświetnił występ zespołu „Kapela z naszego miasteczka” z Czesławem Żemłą na czele.

Starosta Powiatu  Rybnickiego Damian Mrowiec osobiście pogratulował Paniom z KGW i wręczył upominki, składając podziękowania za zaangażowanie przedstawicielkom naszych małych ojczyzn, za chęć kultywowania i przekazywania wiedzy o śląskich tradycjach młodemu pokoleniu.

Dziękujemy wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które, jak co roku zachwyciły wszystkich swoim talentem i zapraszamy za rok na kolejną edycję turnieju „Gwara śląska na wesoło”.

Foto: TZR, UGiM Cz-L

Skip to content