Szkubanie pierza w Zameczku w Czernicy

Seniorzy z Czernicy 19 stycznia 2022 r. zorganizowali tradycyjne szkubanie pierza  w Zameczku w Czernicy. Gospodynie wraz z Starostą Powiatu Rybnickiego Damianem Mrowcem przy stole zasłanym białym puchem z radością i uśmiechem na twarzy oddali się tej pięknej tradycji.

Było tak jak dawniej, zima na wsi była spokojnym czasem. Nie pracowało się w polu, więc był czas na różne prace domowe, w tym – na szkubanie (czyli darcie) pierza. Pierze z gęsi  i kaczek zbierało się cały rok do dużych worków, aby potem zrobić z niego poduszki i pierzyny. Jednak żeby zrobić mięciutkie posłanie, trzeba było oderwać miękką część piórka od tej sztywnej. I tak z każdym piórkiem! Szkubanie pierza to bardzo czasochłonna praca, więc żeby szła szybciej, kobiety spotykały się wspólnie w jednym domu i przy okazji rozmawiały, żartowały, opowiadały historyjki, bery i bojki.  Gotowym, mięciutkim puchem nie tylko uzupełniały swoje poduszki i pierzyny, ale robiły wyprawę dla przyszłych panien młodych – bo każda przyszła mężatka w dniu ślubu musiała dostać 4 poduszki i 2 pierzyny! Wyobraźcie sobie, jak dużo piórek było do tego potrzeba i ile to wymagało pracy i czasu.

Dziś o gęsi na wsi coraz trudniej i mało kto robi pierzyny z pierza, dlatego też szkubanie tak jak pierwej bywało, dla podtrzymania staropolskiej tradycji organizują głównie Seniorzy oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Skip to content