Wirtuozerski recital Karoliny Podorskiej w Dworze w Łukowie Śląskim

W niedzielę 19 listopada w Dworze w Łukowie Śląskim  mieliśmy okazję wysłuchać światowej klasy recitalu skrzypcowego Karoliny Podorskiej,  której akompaniował ojciec artystki Andrzej  Podorski. Cały koncert prowadziła Mariola Podorska mama artystki.

Oprócz wielu widzów na widowni był również Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, który tradycyjnie przywitał wykonawców i miłośników muzyki.

Każdy kto miał okazję zobaczyć Karolinę na scenie i wysłuchać dźwięków wydobywających się z jej skrzypiec, na długo zapamięta te chwile, a dreszcz emocji, których doświadczył podczas koncertu, będzie towarzyszyć mu jeszcze długo. Do zobaczenia na kolejnych tak pięknych koncertach.

Przypomnijmy, że  Karolina Podorska to 22-letnia mistrzyni skrzypiec, zdobywczyni I miejsca w najważniejszym ogólnopolskim konkursie skrzypcowym Centrum Edukacji Artystycznej dla młodych muzyków, oraz licznych nagród na konkursach nie tylko w Polsce, ale i za granicą takich jak: I miejsce na 29 Międzynarodowym Konkursie FLAME w Paryżu, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. B.Warchała – Talents for Europe w Dolnym Kubinie (Słowacja), czy II miejsce na 4. Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Eugenii Umińskiej w Krakowie Koncertowała już na najbardziej prestiżowych estradach w kraju (w tym w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu).

Była koncertmistrzynią najlepszej młodzieżowej orkiestry symfonicznej w kraju – Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Karolina ma również za sobą bogate doświadczenia w muzyce kameralnej – grała I skrzypce w kwartecie smyczkowym, który zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Schloss zell an der Pram we Wrocławiu

Pochodząca z muzycznej rodziny Karolina, gra na skrzypcach od 7 roku życia, zaczynając swoją karierę w Niepublicznej Szkole Muzycznej I i II st. EGIDA w Książenicach. Drugi stopień szkoły kontynuowała w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej w klasie skrzypiec prof. Józefa Iwanowicza. Swój talent szlifowała na studiach u prof. Jarosława Pietrzaka na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W marcu 2020 roku rozpoczęła także naukę w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie w klasie prof. Ivana Ženatego – znanego na całym świecie wirtuoza gry na skrzypcach. Aktualnie przygotowuje się do kolejnych konkursów, koncertuje w duecie z pianistą NOSPR’u Dariuszem Norasem, a także z Bielską Orkiestrą Festiwalową i kontynuuje studia w Niemczech.