Jubileusz 25-lecia Powiatu Rybnickiego

W czwartek 16.11.2023 w Starostwie Powiatowym w Rybniku odbyła się uroczysta Jubileuszowa Sesja Rady Powiatu podsumowująca 25-letnią działalność samorządu Powiatu Rybnickiego, który powstał w 1998 roku i ponownie został wpisany w administrację samorządową w Polsce.

Przypomnijmy, że Powiat Rybnicki w tym roku obchodzi już 205 lat swojego istnienia . Przez te wszystkie lata Powiat Rybnicki zmieniał się terytorialnie oraz ludnościowo, a w dniu dzisiejszym obejmuje pięć gmin, ma ponad 79 tysięcy mieszkańców i zajmuje powierzchnię 223,6 km 2 . Od początku istnienia naszego powiatu a więc od 1.01.1999 roku Starostą Powiatu Rybnickiego jest Damian Mrowiec, natomiast Zarząd Powiatu uzupełniają Wicestarosta Powiatu Marek Profaska i Członek Zarządu Elżbieta Pierchała.

Przed sesją miała miejsce uroczystość zasadzenia przed budynkiem Starostwa Powiatowego „Jubileuszowego Dębu” z okazji 25 lecia samorządu terytorialnego oraz zakopanie „Kapsuły Czasu”, w której zostały umieszczone istotne informacje dla kolejnych pokoleń samorządowców, którzy prawdopodobnie za kilkanaście lat dokonają otwarcia „Kapsuły Czasu”. W tym miejscu chcemy bardzo serdecznie podziękować firmom, które wykonały i podarowały „Kapsułę Czasu” oraz okolicznościowe tablice na dęby, które w najbliższym czasie zostaną zasadzone na terenie Powiatu Rybnickiego. Jest to firma „Artech” z prezesem Piotrem Chwołką oraz firma „MCJ” z prezesem Jackiem Czogallą.

W uroczystej sesji na zaproszenie Zarządu powiatu Rybnickiego wzięli udział  Poseł na Sejm RP Marek Krząkała, samorządowy Piotr Kuczera Prezydent Rybnika, Leszek Bizoń Starosta Powiatu Wodzisławskiego i Grzegorz Swoboda Starosta Powiatu Raciborskiego, Wiesław Janiszewski Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Marek Bąk Wójt Gminy Jejkowice, Paweł Bugdol Wójt Gminy Gaszowice, Grzegorz Gryt Wójt Gminy Lyski, Tomasz Pieczka Wójt Gminy Świerklany, Radni Powiatu dawnej i poprzedniej kadencji, pracownicy Starostwa Powiatowego oraz byli pracownicy oraz dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych powiatu. Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec po minucie ciszy upamiętniającej radnych Powiatu Rybnickiego, których nie ma wśród nas, przywitał wszystkich gości  i przedstawi krótką historię powstania powiatów w Polsce  w nawiązaniu do utworów literackich oraz podziękował wszystkim za przybycie i  współpracę w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Następnym punktem była prezentacja dwóch krótkich filmów dotyczących historii naszego powiatu oraz wystąpienie Europosła prof. Jerzego Buzka, który pogratulował naszemu powiatowi za osiągnięcia w ostatnich 25 latach. Kolejnym bardzo podniosłym momentem było uhonorowanie wszystkich zaproszonych gości medalem okolicznościowym oraz gratulacjami wręczanymi przez Starostę Damiana Mrowca i Przewodniczącego Rady Powiatu Jan Tokarz.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na uroczystą kolację do restauracji „TROJOK” w Gaszowicach gdzie była niepowtarzalna okazja do spotkania się radnych, samorządowców oraz pracowników starostwa, którzy byli związani z naszym urzędem w różnych okresach naszej 25 – letniej historii. Mamy nadzieję, że kolejne jubileusze będą również okazją do wspomnień i przedstawienia dokonań na różnych płaszczyznach działalności samorządowej od edukacji rozpoczynając na inwestycjach kończąc i będą również przykładem dla następnych pokoleń, jak należy rozumieć służbę dla dobra naszej małej ojczyzny.

Jeszcze raz chcemy bardzo podziękować wszystkim pracownikom starostwa powiatowego, którzy brali udział w przygotowaniach do tej uroczystości.

« z 2 »
Skip to content