Delegacja z zaprzyjaźnionej Gminy Cacica z Rumunii w Powiecie Rybnickim

W dniach od 20.10.2023 do 23.10.2023 na zaproszenie Starosty Powiatu Rybnickiego Damiana Mrowca gościliśmy delegację zaprzyjaźnionej Gminy Cacica z Rumunii. Odwiedzili nas wójt Petru Todosi, radny Boloka Konstantin, urzędnik Finis Doru oraz radny a zarazem tłumacz Tadeusz Rewaj. Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec i Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorz Potysz w pierwszy dzień wizyty  przywitali oficjalnie delegację z Rumunii w Starostwie Powiatowym w Rybniku. W drugi dzień wizyty goście mieli okazję zwiedzić w towarzystwie Wicestarosty Marka Profaski Muzeum Zamkowe w Pszczynie i pospacerować  podczas  pięknej słonecznej pogody po zabytkowym Parku Pszczyńskim, a następnie zasadzić jubileuszowego dęba w dworze w Łukowie Śląskim. Jubileuszowe drzewo zostało zasadzone z okazji 25 – lecia Powiatu Rybnickiego przez Starostę Damiana Mrowca i Wójta Gminy Cacica Petru Todosi w asyście Wicestarosty Marka Profaski. Nasi Goście zwiedzili Dwór w Łukowie Śląskim z Galerią i  wysłuchali pięknego koncertu w wykonaniu młodego pianisty Mateusza Dubiela z Bielska. Po koncercie w towarzystwie Radnych Powiatu Rybnickiego Haliny Karwot i Elżbiety Pierchały, Skarbnika Powiatu Rybnickiego Sylwii Marcol-Wróblewskiej, Piotra Zniszczoła byłego Wójta ze Świerklan, Starosty Damiana Mrowca  i Wicestarosty Marka Profaski podczas poczęstunku była okazja do rozmów i wspomnień dotyczących naszych wizyt w Polsce i Rumunii. Trzeciego dnia w towarzystwie Kierownika Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorza Potysza zaproszeni goście zwiedzili Kopalnię Soli w  Wieliczce.

W poniedziałek 23.10.2023 przy kawie pożegnaliśmy naszych Gości. Krótka bo trzydniowa wizyta z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci, co podkreślili podczas pożegnania w Starostwie Powiatowym w Rybniku gdzie zostały wręczone upominki dla naszych Gości przez Starostę Damiana Mrowca. Delegacja z Cacici odwdzięczyła się również podarunkami, które osobiście wręczył Wójt Petru Todosi oraz złożył oficjalne zaproszenie na odwiedzenia Gminy Cacica w przyszłym roku przez delegację Powiatu Rybnickiego. W spotkaniu uczestniczył również  Wicestarosta Marek Profaska, Członek Zarządu Powiatu Elżbieta Pierchała, Radna Halina Karwot, Skarbnik Sylwia Marcol-Wróblewska, Piotr Zniszczoł oraz Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorz Potysz. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom delegacji i mamy nadzieję, że nasze partnerstwo dalej będzie kontynuowane.