Lanzarote – Szkoła Podstawowa Jankowice

W Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jankowicach łączymy przyjemne z pożytecznym. A właściwie przyjemne z przyjemnym! Trenując angielski uczymy się zdrowych nawyków, kontrolujemy swoją dietę i … korzystamy z uroków życia na hiszpańskiej wyspie Lanzarote.
A to wszystko dzięki projektowi „Do startu po zdrowie” realizowanemu w ramach „ PO WER Ponadnarodowej mobilności uczniów ”.

Wulkaniczna wyspa powitała nas, 20 uczniów i 4 opiekunów, trzydziestostopniowym upałem. Pewnie dlatego gospodarze już pierwszego dnia przygotowali nam, w ramach oswajania klimatu, naukę… serfowania!
Sił w tym sporcie próbowaliśmy na znanej w świecie serferów plaży Fanara.
Poszło nam świetnie – sprzyjał wiatr a deski nie przeszkadzały zanadto 🙂
Przeróżnych aktywności nie brakowało przez cały tydzień pobytu na wyspie.
Oprócz zajęć integracyjnych w partnerskiej szkole, prezentacji i zadań projektowych robiliśmy mnóstwo fantastycznych rzeczy! Chociażby kajakowanie po Oceanie, zaglądanie do serca aktywnego wulkanu w Parku Narodowym Timanfaya, jazda na wielbłądach czy wycieczka w przeszłość wyspy podczas zwiedzania skansenu w Arecife. W skansenie spróbowaliśmy swoich sił w takich wyzwaniach jak farbowanie ubrań, gotowanie, zaplatanie z liści palmowych, czyli to, czym zajmowali rodowici Lanzarotczycy zanim wynaleziono sieciówki, pyszne.pl i pinteresta.
Lanzarote to miejsce ciekawe z wielu powodów – oczywiście piękne plaże, słońce i warunki do uprawiania sportów wodnych ale też wulkany, lawa wulkaniczna pokrywająca powierzchnię wyspy, powulkaniczne jaskinie i inne ciekawostki, które wpływają na jej turystyczną atrakcyjność. Swój charakter i wygląd wyspa zawdzięcza mądrości i umiejętności przekonywania Cesara Manrique – architekta, wizjonera i rzeźbiarza, którego życiową misją było utrzymanie i wykorzystanie naturalnych zasobów wyspy w sposób proekologiczny a jednocześnie ciekawy i praktyczny. Dzięki tej idei można zobaczyć film lub posłuchać koncertu, albo też zjeść pyszną kolację w powulkanicznych jaskiniach, zaadaptowanych, bez szkody dla środowiska, do takich właśnie celów.

Pobyt na wyspie dostarczył nam wielu przeżyć – estetycznych, sportowych i edukacyjnych. Wiemy już teraz na pewno, że człowiek ma ogromny wpływ na kształtowanie swojego środowiska i od niego tylko zależy, czy zrobi to z pożytkiem dla obecnego i przyszłego świata.

Skip to content