Dzień Otwarty Notariatu 2021

W sobotę 27 listopada w godz. 10-16. notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas

streamingu.

Temat tegorocznej edycji brzmi ,, Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście.” Nie ogranicza on wachlarza pytań, jakie można zadać notariuszom. W ostatnią sobote listopada będą oni służyć wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. A tych jest naprawdę niemało.

O co możemy zapytać w czasie Dnia Otwartego Notariatu?

– Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego jak, np. kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego – np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych – podsumowała not. Małgorzata Muszalska , ogólnopolski koordynator DON.

Najczęściej zadawane pytania dotyczą niezmiennie szeroko pojętych spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie jednak liczba zapytań dotyczących tworzenia i działanie spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, a więc takich jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku.

Już po raz drugi notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.

Telefonicznie, na czacie, podczas streamingu

Ubiegłoroczna formuła Dnia Otwartego Notariatu bardzo dobrze się sprawiła, dlatego również w tym roku ponad 300 notariuszy z całej Polski będzie odpowiadać na pytania:

  • na czacie i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu: Porozmawiaj z Notariuszem
  • telefonicznie:

             Białystok i okolice:          85 688 11 54

             Gdańsk i okolice:             58 727 01 00

             Katowice i okolice:          32 441 86 84

             Kraków i okolice:            12 442 99 99

             Lublin i okolice:               81 475 47 54

             Łódz i okolice:                 42 233 41 10

             Poznań i okolice:              61 669 81 89

             Rzeszów i okolice:           17 283 25 23

             Szczecin i okolice:            91 443 51 12

             Warszawa i okolice:          22 100 83 00

             Wrocław i okolice:           71 716  22 29

             Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 102 10 09

Dzień Otwarty Notariatu

Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna. – Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnej bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zdań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii – poinformował not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Skip to content