WIECZÓR POETYCKO – KOLĘDOWY w ZSS im. W. Sherborne w Leszczynach

W czasie przedświątecznych zmagań związanych z przygotowaniem się do Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach, przygotowali „Wieczór poetycko-kolędowy”, który odbył się 17 grudnia 2019 r. Tego wtorkowego popołudnia gościliśmy wielu wspaniałych ludzi zaprzyjaźnionych z naszą szkołą. Poza rodzicami, dziadkami, opiekunami, swoją obecnością zaszczycili nas również: Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorz Potysz, Dyrektor CKE Mariola Czajkowska, Kierownik Ogniska Pracy Pozaszkolnej Joanna Rzymanek, Przewodnicząca Komisji Oświaty w Czerwionce-Leszczynach Stefania Szyp, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Marzena Kulig, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Czerwionce-Leszczynach Alina Panfil oraz Dyrektor Przedszkola nr 10 Gabriela Grochla.
Wykonawcami tego wieczoru byli uczniowie niemalże z wszystkich klas, od najmłodszych do najstarszych, którzy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Piękne recytacje wierszy o Bożym Narodzeniu i śpiew kolęd, uświadomił wszystkim obecnym, że nadchodzące Święta, to czas okazywania sobie miłości i dobroci, to czas wyjątkowy. Wsłuchując się w treści przepełnione głęboką wiarą, i rozważając Tajemnicę Bożego Narodzenia, zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do miejsca, gdzie ponad 2 tysiące lat temu
w ubogiej stajence narodził się Mesjasz Pan. Wśród wierszy znanych poetów, pojawił się zupełnie nowy wiersz pt. “Geburstag u Jezuska” napisany specjalnie na tę okazję a którego autorem jest p. Grzegorz Smołka. Świąteczny klimat nadchodzących Świąt pełen blasku choinkowych świec sprawił, że przeżywany wieczór kolędowy pozostawił wiele pięknych i niezapomnianych wspomnień. Uczniowie swoim występem podbili serca publiczności
a w niejednym oku zakręciła się łza. Na zakończenie głos zabrała p. dyr. Beata Zich, która podziękowała uczniom za trud włożony w przygotowanie tego “Wieczoru”. P. dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Do życzeń dołączyli się również Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska oraz Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorz Potysz . Cieszymy się, że ten Wieczór upłynął w tak miłym, ciepłym i świątecznym klimacie, którego dopełnieniem było łamanie się opłatkiem i wspólne świętowanie przy stole. Betlejemska szopka pozwoliła nam na nowo poczuć niepowtarzalny, tak bardzo bliski naszemu sercu klimat Świąt Bożego Narodzenia. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego radosnego wieczoru.

Barbara Bańczyk, Beata Frycz, Agnieszka Smołka

„Geburstag u Jezuska”
Po długim wandrowaniu i męce,
Urodził się Pon Boczek w betlejemce.
Leżoł na sianie i niy mioł pieluchy,
A Józef odganioł łod Niego kopruchy.
Pełno gadziny cisło się do Jezuska,
A Łon leżoł w żłobie, bo niy mieli wozka.
Był woł i yjzel – były tyż barany,
Aż Jezusek zaczoł się tyrpać, cołki wylynkany.
A tu jeszcze do stajenki cisną się trzy chopy,
Dwóch biołych, jedyn czorny – pastyrze do szopy,
Uciykli ze strachu, bo gwiozdka się pokozała
W stajynce na dachu.
Byli to zacni Królowie, pikne mieli szaty,
Korony na głowach – kożdy był bogaty.
Klęknyli na zolu, położyli dary,
Gwiozdka na nich szajn ciepła przez stajynki szpary.
Gyszynki zacne były – wszyscy się zlecieli,
Bo kadzidła, mirry, złota nigdy niy widzieli.
Jedyn z pasterzy tak w biksie rozchajcowoł kadzidło,
Luft cołki bioły się zrobił, nic niy było widno.
Po lekku się kończył tyn geburstag w stajence,
Józef się zdrzymnął zmynczony z Jezuskiem na ręce,
Ci w długich szatach chycili kożdy swoja kamela,
Ino się zakurzyło widać ich było niewiela.
A Jezusek społ w żłobie i to Mu się śniło,
Że fajny mioł geburstag, prezynty – było miło.
A na wiyrchu Anioły wszystkie tańcowały,
Aż Tyn Starszy Pon Boczek z tańców trząsł się cały.
A na koniec trąby zagrały
TRA-TA-TA-TA i ludzie tańcowali na wszystkich krańcach świata.

Grzegorz Smołka