20 lat bardzo dobrej współpracy

W piątek 8 listopada 2013r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. H.M. Góreckiego w Czernicy odbyły się obchody dwudziestolecia współpracy Polsko – Niemieckiej pomiędzy Domem Pomocy Społecznej p. w. św. Józefa w Lyskach, Starostwem Powiatowym w Rybniku, a Sozialwerk St. Georg. z Gelsenkirchen. W imprezie wzięło udział ok. 150 osób wśród których nie zabrakło przedstawicieli świata polityki. Swoją obecnością zaszczycił nas między innymi Bogdan Marcinkiewicz – Europoseł reprezentujący Powiat Rybnicki, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, przedstawiciele władz lokalnych, goście z Sozialwerk St. Georg z Dieterem Czogallą , fundacje i stowarzyszenia, dyrektorzy i mieszkańcy zaprzyjaźnionych Domów Pomocy, pracownicy i mieszkanki z Domu Pomocy Społecznej w Lyskach oraz inni zaproszeni goście. Uroczystość uświetnił występ Chóru Bel Canto, Hani Hołek i zespołu Singers . Wspaniały program artystyczny przygotowały grupy teatralne podopiecznych z Sozialwerk St. Georg oraz Domu Pomocy Społecznej w Lyskach. W/w współpraca zawiązała się w 1993r. i przez kolejne lata opierała się głównie na wymianie doświadczeń, hospitacji pracowników i pomocy materialnej. Polscy i niemieccy pracownicy kilkakrotnie uczestniczyli w wymianach, które polegały na wyjazdach i wymianie doświadczeń. Owocem długoletniej współpracy jest dziś Niemiecko – Polska Fundacja na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Lyskach, która powstała w 2009 r., a w bieżącym roku uzyskała status OPP (Organizacji Pożytku Publicznego). Fundatorami są: Sozialwerk St. Georg (Zakład Opieki Socjalnej Św. Jerzego „Budować i Mieszkać” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Schmallenberg) oraz Marek Weczerek – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lyskach. Celem Fundacji jest popieranie wszechstronnego rozwoju mieszkańców DPS p. w. św. Józefa w Lyskach, a zwłaszcza działalności społecznej, informacyjnej, kulturalnej, naukowej, zdrowotnej i oświatowej na rzecz rozwoju i rehabilitacji mieszkańców. Na dzień dzisiejszy DPS w Lyskach dzięki działalności Fundacji pozyskał od niemieckich partnerów trzy samochody do przewozu osób niepełnosprawnych, a mieszkanki DPS mogą się cieszyć nową altaną, która stanęła w ogrodzie Domu. Mamy nadzieję, iż dalsza współpraca Polsko – Niemiecka będzie nadal trwać i rozwijać się poprzez działalność Niemiecko – Polskiej Fundacji na rzecz DPS w Lyskach służąc bezinteresownie innym i ciągle podejmując nowe wyzwania i przedsięwzięcia.