Sebastian Ślósarczyk wicemistrzem świata w pływaniu na 200 m stylem motylkowym

W dniach od 15 do 23 października 2022r.w Albufeira w Portugalii odbyły się X Mistrzostwa Świata w Pływaniu Osób z Zespołem Downa. Spotkanie to  zorganizowane zostało przez Międzynarodową Organizację Pływacką Osób z Zespołem Downa – The Down Syndrome International Swimming Organisation (DSISO) oraz Międzynarodową Federację Sportu Osób z zespołem Downa – Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS).

Polskę reprezentowało dziesięcioro zawodników z Trisomią21: 4 kobiety i 6 mężczyzn, wśród nich 24-letni Sebastian Ślósarczyk, reprezentant Gminy Czerwionka-Leszczyny, Powiatu Rybnickiego i Województwa Śląskiego.

Nasz reprezentant startował aż 7 razy: stylem dowolnym (kraul) i motylkowym (delfin) na dystansach: 50, 100, 200, 400 i 800 metrów.

Na najdłuższym dystansie 800 m stylem dowolnym Sebastian Ślósarczyk osiągnął swój nowy rekord życiowy uzyskując czas 13:28,40, co dało mu 4 miejsce w kategorii „senior” na świecie. Na tym dystansie wystartował także inny utalentowany przedstawiciel Polski – Szymon Gromada z Kędzierzyna-Koźla, który po raz pierwszy uczestniczył w zawodach na długości 800 m i w tej rywalizacji sportowej zajął piąte miejsce!

Największy rekord życiowy Sebastiana został osiągnięty na dystansie 200 metrów stylem dowolnym, podczas którego pobił swój czas z lipca aż o 16,18 sekundy, co na tej długości jest wielkim sukcesem. Obecny rekord Sebastiana na dystansie 200 m stylem dowolnym wynosi 2:57,59.

Przepłynięcie 200 m stylem motylkowym jest najtrudniejszym dystansem na zawodach, bowiem tu oprócz siły trzeba mieć dobrze wypracowany styl i wytrzymałość. Z Polski tylko jeden zawodnik zmierzył się z tą konkurencją – młody zawodnik z Czerwionki-Leszczyn! Pokonał tę odległość w czasie 3:40,48, co zapewniło mu 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Tak, Sebastian Ślósarczyk jest WICEMISTRZEM ŚWIATA na dystansie 200 metrów stylem motylkowym w kategorii „senior”.

Sebastian jest pływakiem długodystansowym, co pokazał startując m.in. w Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw 2021. Coraz częściej zauważamy jednak, że i sprinty stają się także jego domeną. Na dystansie 100 m stylem dowolnym zajął 9 miejsce w kategorii senior (na 39-ciu zawodników z grupy), a na dystansie 50 metrów stylem motylkowym zajął 13 miejsce na 36 zawodników z grupy.

W oficjalnym podsumowaniu tegorocznych Mistrzostw Świata w portugalskiej Albufeira, w klasyfikacji najlepszych zawodników w kategorii wiekowej senior – Sebastian Ślósarczyk jest 11-tym na świecie pływakiem z zespołem wad wrodzonych, zwanych Trisomia21.

Dziękujemy bardzo serdecznie:

  • za przygotowanie sportowe Sebastiana: WSSiRN START Katowice – trenerkom Hanna Kurczyk i Ewa Gniełka, Klubowi Sportowemu „TEAM ASY” – trener Mirosław Liszka, Pani Anna Duda (DUDA SPORT) – trener Bartosz Sosna
  • Marszałkowi Województwa Śląskiego Panu Jakubowi Chełstowskiemu za objęcie udziału w zawodach patronatem honorowym, Panu Jarosławowi Szczęsnemu Radnemu Sejmiku Województwa Śląskiego za wspieranie Sebastiana w przygotowaniach do zawodów
  • Staroście Powiatu Rybnickiego Panu Damianowi Mrowiec i Wicestaroście Powiatu Rybnickiego Panu Markowi Profasce za wspieranie zmagań sportowych
  • Burmistrzowi Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny Wiesławowi Janiszewskiemu za stypendium sportowe pomagające w przygotowaniach do mistrzostw
  • za wsparcie finansowe: Fundacji PZU, firmie BETIME Czerwionka-Leszczyny, LEM-MET z Zabrza
  • Klubowi Sportowemu „Team ASY” z Rybnika za zorganizowanie i pozyskanie funduszy na udziału Sebastiana w zawodach
  • Fundacji Sport Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Warszawie za koordynację polskiej ekipy.
Skip to content