POWIAT RYBNICKI ZDOBYŁ DOFINANSOWANIE W WYSOKOŚCI 8.550.000 ZŁ W RAMACH DRUGIEJ EDYCJI PROGRAMU INWESTYCJI STRATEGICZNYCH POLSKI ŁAD

Pierwsze z zadań to „Poprawa efektywności energetycznej Domu Pomocy Społecznej w Lyskach” o wartości 8.000.000,00 zł. W ramach projektu planuje się kompleksową termomodernizację budynku Domu Pomocy Społecznej w Lyskach celem modernizacji energetycznej obiektu. W ramach zadania zostanie wykonane nowe pokrycie dachowe wraz z termomodernizacją, ocieplenie elewacji, przebudowa kotłowni ze zmianą ogrzewania na efektywne ekologicznie, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u., instalacja paneli fotowoltaicznych, energooszczędne oświetlenie.

Drugie z zadań to „Rozbudowa infrastruktury kulturalnej poprzez zakup fortepianu na cele konkursu dla młodych talentów oraz dwóch fortepianów zewnętrznych” o wartości 1.500.000,00 zł

W ramach projektu przewiduje się zakup fortepianu na potrzeby festiwali/przeglądów/konkursów dla młodych talentów. Po zakupie tego fortepianu na terenie Powiatu Rybnickiego będzie realizowany program „Klavier zamiast klawiatury”, który będzie miał na celu propagowanie talentów muzycznych w zakresie gry na fortepianie wśród mieszkańców nie tylko Powiatu Rybnickiego ale również z całego kraju. Ponadto planuje się zakup 2 fortepianów zewnętrznych, które dostępne będą dla chętnych bez ograniczeń czasowych (Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach oraz planty przed Starostwem). Cytując Czesława Miłosza z wiersza „Na małą Murzynkę grającą Chopina”:

Gdybyś zobaczył na sali, w półmroku,
Jak błyszczą zęby w rozchylonych ustach,
Kiedy fortepian twoje troski niesie,
                                                                                …………………………………..

Pewnie powiedziałbyś, że było warto.”