SMUP – kolejny tajemniczy skrót

SMUP – kolejny tajemniczy skrót, który będzie się pojawiał w naszej komunikacji, a który postaramy się Wam już teraz jak najlepiej wytłumaczyć!

System Monitorowania Usług Publicznych to rozbudowana baza danych o usługach publicznych świadczonych przez samorząd terytorialny, gminy i powiaty. Za pomocą wskaźników monitoringowych umożliwia sprawdzanie sposobu działania JST w dziewięciu obszarach:

? edukacja,

? ochrona środowiska,

? gospodarowanie nieruchomościami,

? lokalna polityka społeczna,

? kultura i rekreacja,

? drogownictwo i transport,

? inwestycje i budownictwo,

? geodezja i kartografia,

? podatki i opłaty lokalne.

Jesteśmy pewni, że właśnie w Waszych głowach powstają pytania, na które postaramy się odpowiedzieć. ⬇️

Po pierwsze, skąd pochodzą dane w systemie? ?

Co ciekawe – danych dostarczają same jednostki samorządu terytorialnego wypełniając sprawozdania statystyczne i uzupełniając bazy ministerstw i urzędów centralnych. Pochodzą one również z oficjalnych źródeł, którymi dysponują organy państwa – zasobów statystyki publicznej oraz baz administracyjnych będących w gestii ministerstw, takich jak: sprawozdania budżetowe czy System Informacji Oświatowej.

Dlaczego mam skorzystać właśnie z systemu SMUP? ?

Prezentowane są w nim wskaźniki, a nie surowe dane dostarczane przez statystykę publiczną! Dzięki temu jest doskonałym narzędziem do śledzenia zmian w sposobie świadczenia usług. Lubimy się między sobą porównywać a system zapewnia również podstawę do takich działań, czyli porównywania się samorządów między sobą.

Co właściwie zyskam? ?

Narzędzie, dzięki któremu zawsze pod ręką będziesz mieć fakty (a nie opinie!) przydatne przy:

➡️ tworzeniu raportów o stanie gminy lub powiatu,

➡️ wykonywaniu analizy skuteczności dostarczanych przez JST usług,

➡️ przygotowaniach do dyskusji z mieszkańcami, samorządowcami i innymi przedstawicielami JST.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się tym rozwiązaniem ? https://smup.gov.pl/

Jeśli macie jeszcze więcej pytań – chętnie na nie odpowiemy! Czekamy na Wasze komentarze!

Już teraz zapraszamy na szkolenia dla pracowników samorządowych dotyczące wykorzystania SMUP – zapisy na oficjalnej stronie projektu ? https://smup.jst.org.pl/