Powiat Rybnicki pomaga uchodźcom z Ukrainy

Od początku rozpoczęcia wojny tj. od 24.02.2022 r. władze Powiatu Rybnickiego oraz mieszkańcy zaangażowali się w bezpośrednią pomoc uchodźcom, którzy różnymi drogami i różnymi środkami transportu dotarli do naszego powiatu. Wspólnie z wszystkimi gminami podjęte zostały działania zmierzające do przygotowania uchodźcom odpowiednich warunków pobytowych w różnych miejscach i lokalach, które nadają się do adaptacji na taki cel. Powiat Rybnicki przygotował miejsce pobytu w Suminie w zaadaptowanych pomieszczeniach dworca, gdzie przyjęto 17 uchodźców (matki z dziećmi) a także w Czerwionce-Leszczynach  w hotelu Biały Dom gdzie przyjęto 40 osób. Oprócz tego mieszkańcy naszego powiatu również zaangażowali się w pomoc polegającą na zbiórce pieniędzy, organizowaniu paczek z żywnością i najbardziej niezbędnymi artykułami potrzebnymi do codziennego funkcjonowania. Pracownicy Starostwa Powiatowego sami zorganizowali zbiórkę odzieży, ręczników a także zabawek dla dzieci, które są niezbędne  w celu zabawy i oderwania dzieci od traumy związanej z koniecznością ucieczki z własnych domów w miejsca nieznane do obcych państw. Wszystkie te działania wspierane są przez wolontariuszy, organizacje pozarządowe, kościelne w także mieszkańców, którym należą się wyrazy najwyższego uznania i podziękowania za empatię i zrozumienie czym jest wojna i co musi przeżyć każdy uchodźca zmuszony do opuszczenia swojego mieszkania czy domu w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia za granicą. Mamy nadzieję, że nasza pomoc na szczeblu Powiatu, Gminy, czy każdego mieszkańca przyniesie oczekiwane korzyści w aspekcie humanitarnym, pozwoli uchodźcom na przetrwanie tego strasznego czasu wojny, a być może dla niektórych nasz kraj po tym czego doświadczyli w Ukrainie będzie ich nową ojczyzną. Wszystkim uchodźcom życzymy jak najlepszego pobytu w naszym powiecie i w Polsce a także jak najszybszego końca wojny.

Niech żyje wolna Ukraina!