Inauguracja Galerii w Dworze w Łukowie Śląskim

Wczoraj 2.09.2021 r. po wyjazdowej sesji Rady Powiatu Rybnickiego odbyła się uroczysta inauguracja Galerii w Dworze w Łukowie Śląskim. Na ostatniej kondygnacji dworu na poddaszu, po kapitalnym remoncie znalazła stałe miejsce ekspozycyjne Galeria Malarstwa Powiatu Rybnickiego. Dzięki zaangażowaniu wielu osób mogliśmy podziwiać obrazy wielu artystów, które znalazły miejsce w tak wspaniałej oprawie architektonicznej. Starosta Damian Mrowiec przedstawił koncepcję powstania galerii wszystkim zaproszonym gościom, którzy reprezentowali samorządy, stowarzyszenia, fundacje, szkoły i wiele innych instytucji życia publicznego, po czym z Przewodniczącym Rady Powiatu Janem Tokarzem dokonali oficjalnego uroczystego otwarcia przecięciem symbolicznej wstęgi. Po tej ceremonii wszyscy zaproszeni goście w grupach mieli okazję zwiedzić wystawę zapoznając się z twórczością wielu malarzy reprezentujących różne style i formy. Mieliśmy okazję zobaczyć obrazy takich twórców jak: Florian Zając, Andrzej Marcol, Józef Pietrzak, Dieter Nowak, Leszek Stańko, Krzysztof Żemła, Helmut Matura, Franciszek Burzyk, Wiktor Pitlok, Józef Gajzler, Henryk Topisz, Paweł Kurzeja, Czesław Fojcik, Józef Franke, Samir, Franciszek Żurawka, Andrzej Chyliński, Stefan Brom, Jan Czylok, Rudolf Świenty, Janusz Chwałek, Jan Bembenista, Wiesław Korus, Krzysztof Kulczyk, Rudolf Mrozik, Andrzej Drobiec, Józef Chrubasik, Gerard Urbanek, Karol Kurzydym, Wanda Krawczuk, Suren Vardanian, Renata Filipova, Adam Kuśka, Elizabet Horsterrler via Nassa, Marian Gremek, Kazimiera Drewniok, Barbara Kasza, Ryszard Tobór, David Pataraia, Loi Hong Diep, Halina Frąsiak-Czumałowska, Paweł Wałach, Timur Karim, Józef Drong, Leonid Szmatko, Barbara Czerwińska, Małgorzata Błońska-Ciardi, Ewa Rotter-Płóciennikowa i Paweł Gładkow.

Szczególne wyrazy podziękowania zostały skierowane do osób bez których nie powstałaby galeria, a byli to: Jan Śliwa, który udostępnił swoje obrazy na wystawę, Adam Pszczółka, architekt Katarzyna Granieczny, Sonia Fojcik – Hałacz, Joanna Appel oraz Elżbieta Pierchała  koordynator wszystkich spraw od strony artystycznej oraz  organizator od wielu lat międzynarodowych plenerów malarskich, a także organizator tegorocznego  Międzynarodowego Pleneru Malarskiego pod patronatem Starosty Rybnickiego, który potrwa do 10.09.2021 r.

Tak jak w roku ubiegłym kilkunastu artystów malarzy z różnych państw i z Polski, będzie miało możliwość realizowania swojej twórczości w Powiecie Rybnickim i Rybniku.

Wszystkim twórcom życzymy przyjemnego pobytu w naszym powiecie i wspaniałej pogody, która jest niezbędna w realizacji dzieł w plenerze. Informujemy również, że zwiedzanie galerii jest możliwe dla zorganizowanych grup po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Kierownikiem Referatu Funduszy Zewnętrznych w Starostwie Powiatowym Sonią Fojcik – Hałacz.