Święto Plonów w Powiecie Rybnickim

W miniony weekend w Powiecie Rybnickim w Gaszowicach  i Stanowicach miało miejsce Święto Plonów, w którym wziął udział Wicestarosta Rybnicki Marek Profaska. Uroczystości rozpoczęły się  tradycyjnie mszą świętą, gdzie rolnicy podziękowali za tegoroczne plony i prosili o błogosławieństwo na czas nowych zasiewów. Następnie miejsce miał przemarsz w korowodzie na teren imprezy i  przywitanie wszystkich zaproszonych gości.

Zarówno Wicestarosta Rybnicki Marek Profaska,  Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny Wiesław Janiszewki  jak i Wójt Gminy Gaszowice Paweł Bugdol dziękowali za trud i pracę włożoną przez organizacje i mieszkańców sołectw w przygotowanie uroczystości. Podkreślali  wagę podtrzymywania i kultywowania wspaniałej tradycji dożynek, które są radosnym zwieńczeniem całorocznego trudu rolników. Podziękowali również za chleb, który „choć skromnie wyglądający jest bodaj najcenniejszą rzeczą, jaką człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi”. Te piękne bochenki chleba wypieczone z tegorocznych plonów, otrzymali wszyscy zaproszeni goście, którzy następnie wyruszyli w tłum, by podzielić się chlebem z uczestnikami święta.

W ramach obchodów miejsce miała  także część artystyczna, występy dzieci i młodzieży, uzdolnionych mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i zespołów śpiewaczych.  Na tych fantastycznych prezentacjach lokalnej kultury kończyła się oficjalna część dożynek, po której  nadszedł czas na festyn i zabawę przy muzyce.