Powiatowy konkurs „Dzień bez komputera i telefonu” dla uczniów szkół podstawowych

Okres pandemii jest trudny dla dzieci i młodzieży pod wieloma aspektami – mniej kontaktów rówieśniczych, odwołane dodatkowe zajęcia, mogą się pojawiać obawy o zdrowie swoje czy bliskich. Ponadto wiele spraw, aktywności przenosi się do sieci. Dzieci i młodzież przez długi czas spędzały wiele godzin przed ekranami tabletów, komputerów, smartfonów. Badanie pokazują, że:

• im dłużej dzieci korzystają z urządzeń elektronicznych, tym mniejsza jest szansa na to, że odrobią pracę domową,
  • czas przed ekranem negatywnie wpływa na sen dziecka,
  • smartfon, komputer może uzależnić,
  • organicznie interakcji społecznych na rzecz tych wirtualnych wpływa na mniejsze poczucie szczęścia,
Postanowiliśmy w Poradni wesprzeć dzieci w tych trudnych czasach przy okazji promując higienę cyfrową konkursem „Dzień bez komputera i telefonu”. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiego filmu, pod postacią reklamy dnia bez użycia komputera, smartfonu czy innych urządzeń elektronicznych.

W powiatowym konkursie, który został ogłoszony dnia 26.04.2021r. Udział wzięło 16 uczniów ze szkół powiatu rybnickiego. Konkurs był zorganizowany dla dwóch grup wiekowych – klas IV-VI i VII-VIII. Do dnia 14.05.2021r możliwe było nadsyłanie filmów konkursowych. Filmy przesłane przez uczniów, przy pomocy opiekunów, za pośrednictwem we Transfer okazały się bardzo różnorodne.  W swoich reklamach młodzież zachęcała m.in. do aktywności fizycznej, spędzania czasu z rodziną, rozwijaniu pasji oraz zainteresowań.

25.05.2021r. Na stronie internetowej PPP zamieszczono wyniki konkursu. Laureaci prezentują się następująco:

Grupa wiekowa klasy IV-VI

I miejsce Dominik Stoś ZSP Adamowice kl VI

II miejsce Jakub Dobrzaniecki ZSP Jejkowice kl IV

III miejsce Maja Buchta SP nr 2 Świerklany kl IV

Grupa wiekowa kl VII-VIII

I miejsce Zofia Seweryn SP Jankowice kl VII

II miejsce Kacper Müller SP Stanowice kl VIII

III miejsce ex aequo Klaudia Mrochen SP nr 1 Świerklany kl VIII

oraz Magdalena Jarska SP Stanowice kl VIII

Natomiast 16.06.2021r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród na terenie Starostwa Powiatowego w Rybniku. Laureatom dyplomy wraz z nagrodami wręczał Wicestarosta  Marek Profaska i Dyrektor Poradni Psychologiczn-Pedagogicznej w Czerwionce-Leszczynach Marzena Kulig. Zostały zaprezentowane także nagrodzone filmy reklamowe. Planowane są kolejne edycje konkursu – chętnych już dziś zapraszamy do wzięcia udziału.

1) Monique K. LeBourgeois, Lauren Hale, Anne-Marie Chang, Lameese D. Akacem, Hawley E. Montgomery-Downs, Orfeu M. Buxton (2017) „Digital Media and Sleep in Childhood and Adolescence.”

• Caitlyn Fuller, Eric Lehman, Steven Hicks, Marsha B. Novick (2017) „Bedtime Use of Technology and Associated Sleep Problems in Children.” Global Pediatric Health
  • American Academy of Pediatrics (2016) „More time on digital devices means kids less likely to finish homework: Study finds dose-dependent relationship between time spent watching TV, playing video games or using a smartphone and tablet, and the chances a child will regularly finish homework.”
  • Jean M. Twenge, Gabrielle N. Martin, W. Keith Campbell (2018) „Decreases in Psychological Well-Being Among American Adolescents After 2012 and Links to Screen Time During the Rise of Smartphone Technology.”
  • Erik Peper, Richard Harvey (2018) „Digital Addiction: Increased Loneliness, Anxiety, and Depression.”

mgr Beata Kalata – pedagog PPP

mgr Katarzyna Piorecka – psycholog PPP

Informujemy, iż w dniu 29 marca 2024 r. Starostwo Powiatowe w Rybniku będzie nieczynne.

Za niedogodności przepraszamy.