100 rocznica II Powstania Śląskiego

Wczoraj, 19 sierpnia 2020 obchodziliśmy 100 – ną rocznicę II Powstania Śląskiego. Na cmentarzu komunalnym w Rybniku pod pomnikiem poświęconym Powstańcom Śląskim oraz w Czerwionce – Leszczynach pod pomnikiem ks. Piotra Skargi i Piotra Furgoła delegacja Powiatu Rybnickiego, którą reprezentował wicestarosta Marek Profaska, złożyła wieńce, które są symbolem pamięci i uznania dla tych Powstańców, którzy sto lat temu podjęli trud walki z okupantem w celu przyłączenia Śląska do Polski.

Przypomnijmy historyczne wydarzenia z tamtych lat.

10 stycznia 1920 roku wszedł w życie Traktat Wersalski, kończący I Wojnę Światową. W traktacie zapisano między innymi postanowienie o przeprowadzeniu plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności Śląska do Polski bądź Niemiec. Okres przed jego przeprowadzeniem, tzw. kampania plebiscytowa, przebiegał w atmosferze terroru, stosunki polsko – niemieckie zaostrzały się z dnia na dzień. Gdy na Śląsk dotarła fałszywa informacja o przejęciu Warszawy przez wojska bolszewickie, w Katowicach doszło do walk ulicznych i zaatakowania siedziby Komitetu Plebiscytowego. Te wydarzenia skłoniły Dowództwo Główne Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska oraz Polski Komisariat Plebiscytowy do podjęcia decyzji o rozpoczęciu w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku powstania, nazywanego obecnie II Powstaniem Śląskim. Jego uczestnicy walczyli przeciw zbrodniczym działaniom Niemców oraz przeciw utworzonej przez nich policji bezpieczeństwa (Sipo), która de facto wykonywała zadania wojska – strzegła granicy z Polską, ułatwiała przepływ broni i transport bojówek niemieckich na Górny Śląsk. Walczono również o zjednoczenie regionu z Polską podczas planowanego plebiscytu.

Walki rozpoczęły się jednocześnie w siedmiu powiatach, w tym w powiecie rybnickim.

W toku zmagań Powstańcy opanowali strategiczne tereny przemysłowe z pominięciem dużych miast. W ten sposób otoczono Sipo i pozbawiono ją możliwości dzialań odwetowych. Niemieckie składy broni i amunicji zostały opróżnione. Dzięki przychylności wojsk alianckich niemiecka policja bezpieczeństwa została rozbrojona, a następnie rozwiązana przez Komisję Międzysojuszniczą.

25 sierpnia 1920 roku II Powstanie Śląskie zostało zakończone, ale nie zakończył się jeszcze ostatecznie powrót Śląska do macierzy w obecnych granicach.

Skip to content