ŚWIĘTO KULTURY LUDOWEJ W RYBNIKU

Już po raz piętnasty w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku spotkali się miłośnicy śląskiego folkloru. A nie było łatwo o miejsce na widowni, bowiem bilety były wyprzedane już na początku grudnia. To bardzo cieszy i motywuje, zarówno organizatorów, jak i głównych bohaterów wydarzenia. Okazuje się, że gwara śląska, w dodatku zaproponowana na wesoło, cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców regionu.
19 stycznia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się po raz XV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Organizatorem imprezy jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Patronat honorowy objął Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, Starosta powiatu rybnickiego, Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – Marek Dziubek. W turnieju wzięło udział 16 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu rybnickiego, uprzednio wyłonionych na etapach gminnych. Panie prezentują się rokrocznie w trzech konkurencjach. Zwykle najbardziej jednak zdumiewa scenka kabaretowa prezentowana przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem temat przewodni to „Oma czyli babcia fit”. Panie zachwyciły widzów kreatywnością, odwagą, poczuciem humoru i ogromnym talentem! Widownia śmiała się aż do łez, kiedy panie, obserwując rzeczywistość, pokazywały, często w sposób przerysowany, pogoń babć za modą na zdrowy styl życia. Na szczęście wciąż są między nami babcie, które pieką wnuczętom pączki i inne, może równie kaloryczne, ale fantastyczne tradycyjne potrawy. Kolejna konkurencja to piosenka bądź taniec w ludowym, regionalnym klimacie. Tu zawsze jest okazja do zaprezentowania tradycyjnych, ludowych strojów, które tak cudownie różnią się między sobą. Trzecia konkurencja to popis kulinarny. W tym roku wszyscy zgromadzeni częstowani byli murzynkiem w foyer teatru na stoiskach pięknie udekorowanych i dostojnie prezentowanych przez panie w strojach ludowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki i bardzo wyrównany, ale nagrodę publiczności otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Bełku, z gminy Czerwionka-Leszczyny. Gratulujemy!
Gości było tak dużo, ile teatr zdołał pomieścić, a wśród widzów nie zabrakło znamienitych osób. Wśród nich był Starosta Rybnicki Damian Mrowiec, Zastępca Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Anna Szymik, włodarze wszystkich gmin, posłowie, radni powiatowi i radni miast. Ich obecność świadczy o tym, że rola Kół Gospodyń Wiejskich jest nie do przecenienia, a zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, pielęgnowanie tradycji i zwyczajów ludowych jest niezmiernie ważne dla naszej tożsamości.
Tradycyjnie, styczniowe wydarzenie w teatrze to również spotkanie z innym niż śląski odcieniem polskiej kultury ludowej. Tym razem na deskach teatru zaprezentował się zespół ludowy „Dąbrowiczanki 1” z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrowica z województwa lubelskiego. Bisom nie było końca. Zespół oczarował fantastycznymi, regionalnymi strojami i ogromną energią.
Dziękujemy wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich za udział w turnieju, a włodarzom za cenne nagrody. Wszystkich zapraszamy ponownie do Rybnika za rok!

Ewa Widuch
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego
w Rybniku

Skip to content