Powiatowa Liga Koszykówki Chłopców

powiatowa Uczniowski Klub Sportowy „GRACZ” działający przy Gimnazjum w Lyskach w dniach 21 listopada i 14 lutego przeprowadził turnieje w ramach XIII edycji Powiatowej Ligi Koszykówki Chłopców Szkół Podstawowych Powiatu Rybnickiego w kategorii grupa starsza. Poprzednie edycje były dedykowane i rozgrywane wśród młodzieży gimnazjalnej powiatu rybnickiego.

W obecnej edycji grają tylko i niestety trzy drużyny. Rozgrywki tradycyjnie odbywają są systemem każdy z każdym oraz rewanże. Pierwszy turniej odbył się w Lyskach. Wyniki poszczególnych meczy:

1. Lyski – Jejkowice 32:22

2. Lyski – Jankowice 26:35

3. Jankowice – Jejkowice 19:21

Po pierwszym turnieju wszystkie drużyny miały po trzy punktu i o miejscach decydowały małe punkty czyli zdobyte kosze, a tabela wyglądała następującą:

MSC

DRUŻYNA ilość meczy punkty stosunek małych punktów Różnica punktów
I Gim. Jankowice 2 3 54:47 +7
II Gim. Lyski 2 3 58:57 +1
III Gim. Jejkowice 2 3 41:51 -10

Drugi rewanżowy turniej, odbył się w dość nietypowym dniu bo 14 lutego (Walentynki i Środa Popielcowa) w Jankowicach.

W pierwszym meczu spotkały się reprezentacje Lysek i Jejkowic. W pierwszej połowie utrzymywał się wynik remisowy. Początek drugiej połowy to zdobycie kilkupunktowej przewagi Lyszczan i wygrana w całym meczu 16:12. Wynik drugiego meczu rozstrzygnął się już w pierwszej kwarcie, w której chłopcy z Jankowice zdobyli 11-punktową przewagę nad kolegami z Jejkowic, i to zdecydowało o końcowym wyniku i wygranej tych pierwszych 35:27. Trzeci mecz to pokazowy brak skuteczności reprezentantów Lysek. W pierwszej kwarcie mimo wizualnej przewagi nad jankowiczanami ale dzięki porażającej niemocy pod koszem przegrali ją 6:8. Konsekwencją pierwszej kwarty była druga, w której rywale z Jankowic dołożyli jeszcze do przewagi kolejne 6 punktów. W trzeciej kwarcie Lyski odrobiły trzy punkty co jednak nie wystarczyło i przegrali cały mecz 21:28.

Wyróżniającymi się zawodnikami turnieju byli Dominik Piątek i Paweł Nowak z Jankowic, którzy zdobyli po 20 punktów oraz Jakub Max z Lysek zdobywca 19 punktów.

Wyniki drugiego turnieju:

1. Lyski – Jejkowice 16:12

2. Jankowice – Jejkowice 35:27

3. Lyski – Jankowice 21:28

Tabela po dwóch turniejach.

MSC

DRUŻYNA ilość meczy punkty stosunek małych punktów Różnica punktów
I Gim. Jankowice 4 7 117:95 +22
II Gim. Lyski 4 6 95:97 -2
III Gim. Jejkowice 4 5 80:102 -22

Na kolejny turniej czyli finał poczekamy do końca kwietnia.

Bogusław Niestrój

UKS „GRACZ” Lyski