Podsumowanie Finałów Powiatowego Turnieju Halówki Chłopców Szkół Podstawowych i Gimnazjów o Puchar Starosty Rybnickiego

W środę 26 kwietnia bieżącego roku w hali Zespole Szkół Ponadgimnzjalnych w Czerwionce Leszczynach, pod patronatem Starostwa Powiatowego odbył się IX Gimnazjalny Finał Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej Halowej Chłopców o Puchar Starosty Rybnickiego.
Wcześniej bo w grudniu oraz w styczniu odbyły się eliminacje oraz turnieje półfinałowe, w wyniku których kwalifikacje do ostatecznej rozgrywki uzyskały reprezentacje Gimnazjum Nr2 z Leszczyn i Nr4 z Czerwionki oraz Gimnazja ze Świerklan, Pieców i Lysek. Turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”. Jak zawsze na początku po oficjalnym otwarciu odbyło się losowanie.

W turnieju odbyło się parę emocjonujących spotkań. W meczu numer dwa po bardzo wyrównanym boju jedną bramką z Piecami wygrali leszczynanie. Za to ci pierwsi w czwartej kolejce grając z Czerwionkę, zwycięstwo zapewnili sobie strzelając bramkę w ostatnich sekundach meczu.
Do meczu numer 8, może z wyjątkiem meczu nr 5, wyniki jakoś specjalnie nie zaskakiwały. Drużyna z Lysek niestety tym razem nie liczyła się w rozgrywkach. W ósmej kolejce zmierzyły się reprezentacje z Czerwionki i Leszczyn. Mecz ten miał zdecydować o końcowej tabeli. Było trochę nerwów, ostrej walki a cztery minuty przed końcem ci drudzy zdobyli bramkę, która okazała się na miarę wygranej w meczu i w całym turnieju. Przegrani czyli gimnazjaliści z Czerwionki musieli poczekać na wynik meczu Świerklan z Piecami. Okazało się, że Piece pretendując do drugiego miejsca dość nieoczekiwanie i łatwo oddali pole przeciwnikom przegrywając 1:4. Czerwionka w ostatnim meczu wygrała z Lyskami 8:2.
Tym sposobem trzy drużyny, Świerklan, Piec oraz Czerwionka uzyskały po 6 punktów i o kolejnych miejscach zdecydowała mała tabela oraz strzelone bramki w meczach pomiędzy zainteresowanymi. W tej klasyfikacji ze stosunkiem bramek 4:2 wygrała Czerwionka przed Świerklanami (4:4), a Piece musiały zadowolić się czwartym miejscem.
Najlepszym zawodnikiem turnieju „MVP”, został strzelec 5 bramek Jacek Papiernik z Leszczyn. Królem strzelców z dorobkiem 6 bramek został Kacper Antończyk ze Świerklan, a najlepszym bramkarzem wybrano Przemysława Włodarczyka z Czerwionki. Wyróżnienia otrzymali również Krzysztof Wojaczek z Pieców (strzelec 3 bramek) oraz Sebastian Baszak z Czerwionki. Na listę strzelców zapisali się również Mateusz Pawlak oraz Bartosz Skierski z Czerwionki (strzelili po 5 bramek), Kacper Nielaba z Leszczyn (4 bramki) oraz strzelcy dwóch bramek Jakub Sobik, Szymon Wikiel obaj ze Świerklan oraz Michał Skowronek z Leszczyny.

Wyniki poszczególnych meczy:
1. Gim. Świerklany – Gim. Lyski 5:0
2. Gim. Nr2 Leszczyny – Gim. Piece 2:1
3. Gim. Nr4 Czerwionka – Gim. Świerklany 3:0
4. Gim. Lyski – Gim. Nr2 Leszczyny 0:6
5. Gim. Świerklany – Gim. Nr4 Czerwionka 2:1
6. Gim. Świerklany – Gim. Nr2 Leszczyny 2:4
7. Gim. Lyski – Gim. Świerklany 1:2
8. Gim. Nr4 Czerwionka – Gim. Nr2 Leszczyny 0:1
9. Gim. Świerklany – Gim. Świerklany 4:1
10. Gim. Lyski – Gim. Nr4 Czerwionka 2:8

Tabela

MSC Szkoła Pkt. Bramki
I Gim. Nr2 Leszczyny 12 13:3
II Gim. Nr4 Czerwionka 6 13:5
III Gim Świerklany 6 11:8
IV Gim Piece 6 6:8
V Gim. Lyski 0 3:21

Dekoracji drużyn oraz wyróżniających się zawodników dokonał Przewodniczący Komisji Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Powiatu Rybnickiego Michał Cichoń. Dyrekcji Zespołu Szkół serdecznie dziękujemy za gościnę i udostępnienie haki sportowej a Starostwu Powiatowemu za ufundowanie pucharów, medali, dyplomów oraz kołaczyków. Gratulujemy wygranym i wyróżnionym. A czy następna edycja dojdzie do skutku, zobaczymy a zależeć to będzie od efektów reformy edukacji.

Organizatorem turnieju był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, SZS Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny oraz UKS „GRACZ” z Lysek.

Bogusław Niestrój
Powiatowy SZS Rybnik