POWIATOWA LIGA KOSZYKÓWKI

Powiatowa Liga Koszykówki_224 i 28 stycznia odbyły się trzecie turnieje w ramach Powiatowej Ligi Koszykówki Dziewcząt i Chłopców. W turniejach udział wzięły reprezentacje gimnazjów z Jankowic, Jejkowic, Pieców i Lysek jako gospodarz rozgrywek.
Pierwsze spotkanie w turnieju dziewcząt pomiędzy Lyskami i Jejkowicami miało dość nieoczekiwany przebieg.

Była czysta zdeterminowana walka, zdecydowana obrona i wręcz przerażająca nieskuteczność w ataku obu drużyn. Wszystkie kwarty były remisowe a mecz w przepisowym czasie gry zakończył się wynikiem tylko 8:8. Dopiero dogrywka zdecydowała o końcowym wyniku. Na samym początku lyszczanki zdobyły dwa punkty i niestety dla nich, skoncentrowały się na obronie z myślą dowiezienia tej mizernej przewagi do końca i to je zgubiło. W samej końcówce dogrywki jedna z zawodniczek Jejkowic trafiła do kosza, a że był to rzut za 3 punkty, jejkowianki schodziły z parkietu jako zwyciężczynie spotkania. W drugim meczu pomiędzy dziewczętami z Jankowic i Pieców nie było równorzędnej walki, dlatego mecz zakończył się wysokim zwycięstwem teamu z Jankowic.
W trzecim meczu pomiędzy Jejkowicami i Piecami były duże emocje. Po dość wyrównanej pierwszej połowie, w której dziewczęta z Pieców prowadziły zdecydowanie, role się odwróciły. Trzecią kwartę wygrały przeciwniczki doprowadzając do minimalnej jednopunktowej przewagi przed czwartą kwartą i to chyba zdeprymowało piecowianki, które nie potrafiły się już odbudować przegrywając czwartą kwartę i cały mecz.
W ostatnim meczu stanęły naprzeciwko siebie z jednej strony dziewczęta z Jankowic podbudowane wysoką wygraną z Piecami a z drugiej strony przybite z powodu nieoczekiwanej porażki z Jejkowicami dziewczęta z Lysek. Wydawało się, że te drugie poddadzą się bez walki. W początkowej fazie meczu tak to wyglądało, ponieważ pierwszą kwartę lyszczanki oddały praktycznie bez walki. Przebudzenie przyszło w drugiej, którą wygrały i po pierwszej połowie prowadziły. Niestety ten mały sukces znowu spowodował tremę i choć trzecią kwartę praktycznie cały czas prowadziły to w końcówce powtórzyła się historia z pierwszej i przegrały ją. Czwarta kwarta była już tylko potwierdzeniem wyższości koleżanek z Jankowic, które wygrały całe spotkanie.
Najlepiej punktującą w rozgrywkach okazała się Patrycja Jóźwik z Jankowic, która zdobyła w sumie 72 punkty, drugą została Magdalena Szymiczek z dorobkiem 65 pkt. a trzecią nieobecna w ostatnim turnieju Karolina Bugdoll z Lysek, która zdobyła 51 pkt.
Dwie najlepsze drużyny Jankowice i Lyski wspólnie z dwiema najlepszymi drużynami z Czerwionki będą uczestniczyć w Finale Powiatowej Ligi Koszykówki.

Turniej chłopców rozpoczęły reprezentacje z Pieców i Lysek. Mecz przebiegał pod dyktando chłopaków z Lysek, którzy od początku objęli prowadzenie i do czwartej części powiększali przewagę. W czwartej kwarcie zespół z Lysek dokonał zmiany całego zespołu co niestety zakończyło się przegraną kwarty, ale przewaga z poprzednich części zmniejszyła tylko rozmiary zwycięstwa w całym spotkaniu.
W drugim meczu spotkały się drużyny z Jankowic i Jejkowic. Jejkowice rozpoczęły grę z mocnym postanowieniem zwycięstwa po przegranym meczu w pierwszej rundzie rozgrywek, gdzie wysoko prowadząc roztrwonili przewagę przegrywając trzema punktami. Pierwsza część była nerwowa i wyrównana z symbolicznym dorobkiem. Kwarta druga i trzecia zdecydowanie należała do chłopaków z Jejkowic, którzy przy wysokim prowadzeniu w czwartej spokojnie kontrolowali przebieg spotkania ostatecznie wygrywając. W trzecim meczu zagrały zespoły z Jankowic i Pieców. Początkowo dobrze rozgrzani poprzednim meczem jankowiczanie dość łatwo wygrali pierwszą kwartę. Niestety to było wszystko na co było ich stać. Kolejne kwarty przegrali i ostatecznie zeszli pokonani.
Ostatni mecz turnieju miał zdecydować i dać odpowiedź, kto będzie miał pierwsze miejsce w rozgrywkach. Drużyna z Jejkowic, która poprzednią konfrontację drużyn wygrała czy Lyski obecny lider rozgrywek. Na początku pierwszej kwarty prowadzenie objęli lyszczanie. Niestety kilka minut po rozpoczęciu spotkania kontuzji uległ lider drużyny, który z rozbitym nosem musiał opuścić boisko. W efekcie tego zdarzenia trochę rozbici koledzy stracili impet remisując pierwszą kwartę. Druga kwarta przebiegła w nerwowej atmosferze, w obu drużynach rzuty były niecelne, ataki chaotyczne i bezproduktywne. W samej końcówce tej części wrócił kontuzjowany zawodnik i to on zdobywając jedyne dwa punkty doprowadził do nikłej, jednopunktowej przewagi po pierwszej połowie. W trzeciej części ten sam zawodnik zdobywając 10 punktów na 14 zdobytych przez drużynę doprowadził do prowadzenia Lysek. W czwartej kwarcie zawodnik ten znowu musiał zejść, ale przewaga którą wypracował wystarczyła, aby dowieść zwycięstwo do końcowego gwizdka arbitra. Chłopcy z Lysek wygrali mecz zajmując I miejsce w tabeli.
Najlepiej punktującym całego cyklu turniejów został Marek Palica z Lysek 97 punktów. Drugim w klasyfikacji został Rafał Żydziak z Jejkowic z dorobkiem 66 pkt. przed Marcinem Zieleźnym z Jankowic który rzucił 64 pkt.
Dwie najlepsze drużyny, czyli Lyski i Jejkowice wspólnie z dwiema najlepszymi drużynami z Czerwionki będą uczestniczyć w Finale Powiatowej Ligi Koszykówki.

• Powiatowa Liga Koszykówki_1
  • Autor: Brak danych