Turniej Szachowy

Turniej szachowy_2W dniach 19 – 24 lutego 2013 roku w Rybniku odbył się drugi międzynarodowy turniej szachowy pod nazwą RYBNIK CHESS CLASSIC 2013. W turnieju mógł zagrać każdy niezależnie od wieku i umiejętności sportowych. Zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 9 partii. Każdy zawodnik miał na rozegranie partii 90 minut oraz dodatkową, 30-sekundową bonifikatę za każdy wykonany ruch.

W turnieju udział wzięło 58 zawodników z całego kraju, m.in. z Warszawy, Gdyni, Opola, Chrzanowa , Cieszyna, Katowic oraz bardzo liczna grupa zawodników zagranicznych. Turniej zaszczycili swoją obecnością reprezentanci Czech, Ukrainy i Słowacji. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 8 latek z Bratysławy. W turnieju startowali reprezentanci aż 21 klubów z kraju i zagranicy.
Dużą część stanowili bardzo już utytułowani juniorzy i juniorki, zdobywcy medali mistrzostw Polski.
Z pierwszym numerem startowym wystartował reprezentant Polonii Warszawa, wychowanek MKSZ Rybnik - Marcin Krzyżanowski, którego międzynarodowy ranking szachowy wynosi aż 2342 punkty.
Kolejne numery na liście startowej zajmowali bardzo doświadczeni szachiści z kraju i zagranicy, posiadający tytuł mistrza szachowego. Tak wyrównana stawka gwarantowała zaciętą walkę o zwycięstwo.
Zawody wygrał najrówniej grający zawodnik z Ukrainy Andriy Klymchuk, który na finiszu zgromadził aż 7,5 punktu z 9 możliwych i uzyskał dość wyraźną przewagę nad kolejnymi zawodnikami, która wyniosła jeden punkt. Drugie miejsce zajął wspomniany już Marcin Krzyżanowski, który zgromadził 6,5 punktu na swoim koncie , który w bezpośrednim pojedynku musiał uznać wyższość niżej notowanego zawodnika z Winnicy na Ukrainie –późniejszego zwycięzcy, Andriya Klymchuka.
Trzecie miejsce zajął kolejny reprezentant Ukrainy , mistrz międzynarodowy Evgenij Piankov, który również zgromadził na swoim koncie 6,5 punktu, ale miał gorszą tzw. punktację pomocnicza.
Rewelacją turnieju okazałą się juniorka MKSZ Rybnik Andżelika Dziodzio, będąc postrachem bardziej doświadczonych i utytułowanych zawodników, która zajęła bardzo wysokie 6 miejsce, startując z 17 numerem startowym. Jednocześnie Andżelika okazała się najlepszą kobietą turnieju.
Najlepszym zawodnikiem z powiatu rybnickiego okazał się junior Marcin Smołka reprezentujący MKSz Rybnik. Impreza odbyła się dzięki życzliwości Starosty Powiatu Rybnickiego, Damiana Mrowca, który objął imprezę honorowym patronatem. Współorganizatorem turnieju była Rada Dzielnicy Paruszowiec –Piaski oraz Hotel Politański, w którym impreza się odbywała.
Impreza okazała się dużym sukcesem organizacyjnym oraz sportowym. Kilkoro zawodników wypełniło normy na wyższe kategorie szachowe.
Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem imprezy była Firma Szachowa SZACHNET z Rybnika.

• Turniej szachowy_1
  • Autor: Brak danych