X NOWOROCZNY MIĘDZYGIMNAZJALNY TURNIEJ KOSZYKÓWKI DZIEWCZĄT o PUCHAR DYREKTORA GMINAZJUM w LYSKACH

3 i 14 stycznia Uczniowski Klub Sportowy "GRACZ" działający przy Gimnazjum w Lyskach, zorganizował X Jubileuszowy Noworoczny Turniej Koszykówki Dziewcząt i Chłopców o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Lyskach. Obok gospodarzy z Lysek w turnieju udział wzięły reprezentacje gimnazjów z Jejkowic, Jankowic i Pieców. Od kilku lat w turnieju mogą uczestniczyć tylko uczniowie klas I i II.

Celem tego turnieju jest rozpowszechnianie gry zespołowej jaką jest koszykówka, a także poszukiwanie talentów oraz osób z predyspozycjami, które w przyszłości mogłyby reprezentować swoją szkołę w rozgrywkach międzygimnazjalnych. Turniej rozgrywany jest systemem „każdy z każdym" czyli w turnieju każda drużyna gra trzy spotkania.
W turnieju dziewcząt wystąpiły cztery drużyny a w zmaganiach chłopców trzy. W rywalizacji pań pierwsze dwa spotkania pokazały, że Jankowice są najsilniejszą drużyną i to one będą dyktować warunki na parkiecie. Pierwszy mecz zakończył się ich zwycięstwem nad Jejkowicami. W drugim spotkaniu zmierzyły się reprezentacje z Pieców i z Lysek. Było to spotkanie zacięte, bardzo wyrównane. Do ostatnich sekund wynik nie był przesądzony, jednak mecz zakończył się zwycięstwem reprezentacji gimnazjum z Lysek. Duże emocje sprawił czwarty mecz pomiędzy Jankowicami i Lyskami, w którym po wysoko przegranej pierwszej połowie dziewczęta z Lysek zremisowały trzecią kwartę, wygrały czwartą, ale to nie wystarczyło i ostatecznie zeszły pokonane.
Mecz numer trzy i pięć w których zawodniczki z Jejkowic przegrały z Piecami i Lyskami, ale już nie tak wysoko jak z Jankowicami pokazał, że mają możliwości i jest wśród nich parę dziewcząt, które w przyszłości mogłyby stworzyć dobry zespół.
Ostatni mecz turnieju pomiędzy dziewczętami z Pieców a dziewczętami z Jankowic okazał się spotkaniem najbardziej emocjonującym dla uczestniczek i widzów. Prawdopodobieństwo odebrania tytułu zwyciężczyń turnieju reprezentacji Jankowic było małe, ale przebieg spotkania miał zdecydować o drugim i trzecim miejscu. Dwie pierwsze kwarty były bardzo wyrównane. Po trzeciej kwarcie kiedy to reprezentacja Jankowic objęła zdecydowane prowadzenie wydało się, że jest po meczu, ale w czwartej przy potwornym zmęczeniu liderek z Jankowic zawodniczki z Pieców chwyciły głęboki oddech i stopniowo zaczęły doganiać przeciwniczki. Mimo wszelkich starań zawodniczek z Pieców o losach meczu zadecydowała zawodniczka z Jankowic, która okazała się niezastąpiona, trafiając z rzutu osobistego i półdystansu, który doprowadził do zwycięstwa. Najlepszą zawodniczką zawodów została Agata Konsek z Jankowic, która zdobyła najwięcej punktów.
W zmaganiach chłopaków pierwszy mecz pomiędzy reprezentacjami z Lysek i Jejkowic pokazał, że turniejowi będą towarzyszyć duże emocje. Pierwsze dwie kwarty były zacięte i wyrównane . Początkowo jejkowiczanie zaskoczyli skutecznością i po krótkim czasie prowadzili. Po zaciętej walce i przewadze w ostatniej kwartcie chłopców z Lysek, ostatecznie zwyciężyła drużyna z Jejkowic, która w poprzednich kwartach prowadziła z dużą przewagą punktową.
W drugim spotkaniu zmierzyły się reprezentacje z Pieców i Lysek. Było to spotkanie zacięte, bardzo wyrównane i do końca trzymające w napięciu. Po pierwszej połowie lyszczanie prowadzili. W związku z faktem, że grali drugi mecz konieczne były zmiany, które niestety wprowadziły chaos w szeregach gospodarzy. Lyszczanie przegrali trzecią kwartę doprowadzając do odrobienia strat i objęcia prowadzenia przez gości z Pieców. W czwartej kwarcie bardziej wypoczęta i świeża drużyna z Pieców nie pozwoliła sobie wyrwać zwycięstwa. Mimo chęci, chłopcom z Lysek zabrakło sił do walki i nie potrafili zmobilizować przegrywając ostatecznie mecz z Piecami.
Ostatni mecz pomiędzy drużyną z Jejkowic i Pieców przebiegał od samego początku całkowicie pod dyktando tych pierwszych. Pierwszą kwartę wygrali i w każdej następnej dokładali następne punkty, a ich przewaga systematycznie rosła. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem chłopaków z Jejkowic.
Najlepszym zawodnikiem zawodów został Rafał Żydziak z Jejkowic, który zdobył najwięcej punktów w rozgrywkach. Jego wkład stanowił ponad 60% wszystkich zdobytych punktów przez drużynę z Jejkowic.
Dzięki uprzejmości i hojności GS w Gaszowicach (piekarnia w Pstrążnej) każdy uczestnik miał zapewniony posiłek regeneracyjny. Na zwycięskie drużyny czekały puchary i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Dyrektora Gimnazjum w Lyskach i UKS „GRACZ".

Bogusław Niestrój