Jak obchodziliśmy 100 rocznicę Niepodległej Polski w Zespole Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach

W tym wyjątkowym dla Polski roku uczniowie naszej szkoły świętowali niepodległość biorąc udział w licznych działaniach , konkursach i akcjach patriotycznych. Wiosną klasy posadziły wokół szkoły 100 maków. W ramach współpracy z Miejską Biblioteką w Czerwionce – Leszczynach, część klas wzięła udział w lekcjach tematycznych „ Wielcy Polacy- M.Curie- Skłodowska”. Uczniowie opracowali informacje o 100 znanych Polakach. Dla całej szkoły zorganizowano konkurs plastyczny: „ Godło Polski” oraz konkurs wiedzy o Polsce pod hasłem: „100 znanych miejsc na 100 - lecie ”. Wszystkie klasy zagrały w grę „ Śladami niepodległości”. Najstarsi uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie: „ Orzeł biały- nasza duma” zorganizowanym przez Senat RP, w którym zdobyli zaszczytne miejsca. Każda z klas miała okazję pochwalić się talentem kulinarnym, prezentując tradycyjne , polskie potrawy. Odbył się również konkurs czytelniczy o tematyce: „ Nasza ojczyzna w literaturze”.

Uroczysta akademia świętowania Dnia Dla Niepodległej podsumowująca dotychczasowe działania miała miejsce w dniu 9 listopada 2018 r. godzinie 11:11 cała społeczność szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi odśpiewała uroczyście 4 - zwrotkowy Hymn Narodowy, przyłączając się do akcji Rekord dla Niepodległej. Następnie głos zabrała Dyrektor Beata Zich nawiązując w swojej wypowiedzi do znaczenia słowa niepodległość jako: „ nikomu niepodległy, wolny, niezależny, sam o sobie decydujący”. Wszyscy ubrani byli w kolorach biało – czerwonych, dekorację sali stanowił orzeł wykonany przez naszych uczniów z białych i czerwonych serc, każda klasa szczyciła się własnym pomysłem na kotylion w barwach narodowych. W bardzo ciekawy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny w krótkim montażu słowno - muzycznym. Uwagę uczestników uroczystości przyciągnął piękny taniec z szarfami oraz utwory wykonane przez szkolny zespół Meduzy. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, fotogaleria z podjętych działań w ramach szkolnej akcji z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości, wystawa prac: godło Polski poruszyło wszystkich świętujących. To wyjątkowe spotkanie stało się również dobrą okazją, by wręczyć nagrody uczestnikom konkursów plastycznych. Przepiękny orzeł w biało - czerwonych barwach zrobił ogromne wrażenie na zaproszonych gościach, a byli to: Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorz Potysz, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwionce-Leszczynach Marzena Kulig.

Godny strój, symbol – kotylion w barwach narodowych, wysłuchanie apelu z prawdziwą powagą i zaangażowaniem, szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu. Dalsza część szkolnych obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole miała miejsce 13.11.2018. Podziwialiśmy musztrę paradną wykonaną przez uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 z Knurowa. Pasjonat historii i militariów z okresu I i II wojny światowej p. Rafał Gawrych zaprezentował swoje zbiory i w bardzo ciekawy sposób opowiadał o nich. Działania związane ze 100-leciem niepodległości zakończyła wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, gdzie podczas lekcji muzealnej mieliśmy okazję zapoznać się z historią przyłączenia ziem śląskich do Polski. W obchody 100 – letniej rocznicy odzyskania niepodległości włączyła się cała społeczność szkolna, a koordynatorkami tej akcji trwającej od marca do listopada 2018 r. były  Martyna Chrost oraz Agnieszka Smołka.

 • Jak obchodziliśmy 100 rocznicę Niepodległej Polski w Zespole Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach_1
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 189
 • Jak obchodziliśmy 100 rocznicę Niepodległej Polski w Zespole Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach_2
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 199
 • Jak obchodziliśmy 100 rocznicę Niepodległej Polski w Zespole Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach_3
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 282
 • Jak obchodziliśmy 100 rocznicę Niepodległej Polski w Zespole Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach_4
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 193

Klauzula informacyjna

rodo

Gmina z dobrą energią

dobra energia

Nie truj sąsiada!

Rzecznik Konsumentów

rk

Pliki do pobrania

pliki do pobrania naglowek mobile

Wirtualny spacer

 

wirtualny spacer mod

Subregion Zachodni

logo subregion

Powiat w liczbach

polska w liczbach