I Powiatowy Turniej Dawnych Śląskich Gier i Zabaw za nami

I PowiatowyWe wtorek 29.05.2018 r. w Sali OKiS w Gaszowicach odbył się I Powiatowy Turniej Dawnych Śląskich Gier i Zabaw pod patronatem Starosty Rybnickiego Damian Mrowca i Wójta Gminy Gaszowice Pawła Bugdola. Organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach. Podczas prawie dwugodzinnej zabawy mieliśmy okazję podziwiać dawne gry takie jak:
1. Kulanie felgi (Toczenie obręczy koła roweru): Potrzebna jest felga oraz patyk (kij) o długości około 50 cm.
Zawodnik wyznaczony przez kapitana ustawia się na linii startu. Na sygnał startowy zawodnik musi pokonać trasę do półmetka (około 20 metrów) i z powrotem w jak najkrótszym czasie. Jeżeli felga się przewróci zawodnik podnosi ją i kontynuuje konkurencję, lecz za każdy upadek otrzymuje karne dwie sekundy do czasu końcowego. Wygrywa drużyna, która pokona trasę w jak najkrótszym czasie.
2. Sztylowy golf: Potrzebna jest piłeczka podobna jak do gry w golfa oraz trzonek od łopaty.
Zawodnik wyznaczony przez kapitana ustawia się na linii startu. Na sygnał startowy zawodnik musi za pomocą trzonka od łopaty (odwróconego uchwytem w dół) zagrywać piłkę po wyznaczonym torze w kierunku duczki (otworu) do którego piłka musi wpaść. Wygrywa drużyna, która wykona najmniejszą liczbę uderzeń.
3. Podbijanie bala (piłki): Potrzebna jest piłka do gry w piłkę nożną.
Wyznaczony zawodnik przez kapitana ustawia się z piłką i na sygnał startu wykonuje podbicia piłki dowolną częścią ciała z wyłączeniem rąk. Każdy zawodnik ma dwie próby na wykonanie zadania – liczy się liczba podbić piłki z lepszej próby. Podbijanie może rozpoczynać się z podłoża lub piłki trzymanej w dłoniach.
4. Skokanka (skakanka): Potrzebna jest lina o długości od 5 do 7 metrów.
Zadanie wykonuje cały zespół. Dwie osoby kręcą liną, a jedna wykonuje przeskoki przez linę. Na sygnał wyznaczone osoby rozpoczynają kręcenie liną, zawodnik skaczący ustawiony z boku w dowolnym momencie wbiega i rozpoczyna przeskoki, aż do momentu skucia się. Każda drużyna ma dwie próby, a o wyniku świadczy ilość przeskoków z lepszej próby.
5. Gra na grzebieniu: wszyscy członkowie drużyny wykonują dowolny utwór muzyczny związany z regionem (około 1 minuty).
6. Każda z drużyn przywozi na konkurs wykonaną w szkole bachroczkę (lalkę szmacianą). Należy opowiedzieć w jaki sposób została wykonana i jaką postać przedstawia?
W turnieju uczestniczyły zespoły z powiatu rybnickiego – SP Świerklany, SP Czernica, SP Lyski, SP Gaszowice, ZSP Szczerbice. Po podsumowaniu punktów z wszystkich konkurencji komisja konkursowa w składzie Paweł Kaszyca i Maria Stachowicz – Polak ogłosiła ostateczny wynik. Klasyfikacja końcowa była następująca:
1 miejsce ZSP Szczerbice
2 miejsce SP Gaszowice
3 miejsce SP Świerkalny
4 miejsce SP Czernica
5 miejsce SP Lyski
Starosta Rybnicki Damian Mrowiec, Wicewójt Zbigniew Goworowski oraz Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorz Potysz wręczyli wszystkim zwycięzcom i uczestnikom nagrody oraz pogratulowali udziału i pomysłów. Dyrektorowi SP Gaszowice Norbertowi Niestolikowi bardzo dziękujemy za zorganizowanie turnieju, licząc że ta nietypowa rywalizacja wejdzie do kalendarza imprez cyklicznych w naszym powiecie.

• I Powiatowy Turniej Dawnych Śląskich Gier i Zabaw za nami_1
  • I Powiatowy Turniej Dawnych Śląskich Gier i Zabaw za nami_2