Wielka Liga Czytelników – półfinały wojewódzkie w Rybniku

wielkaWielka Liga Czytelników to projekt czytelniczy o zasięgu wojewódzkim skierowany do uczniów klas 1- 7 szkół podstawowych. Jego głównym celem jest przywrócenie mody na czytanie. Dwadzieścia dwie drużyny z jedenastu szkół z terenu powiatu rybnickiego, wodzisławskiego oraz Rybnika i Żor przystąpiło 12 kwietnia do rozgrywek półfinałowych przeprowadzonych w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku.
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do udziału w półfinale wojewódzkim, mieli za sobą szkolne rozgrywki, musieli bowiem wcześniej zdobyć, zgodnie z regulaminem konkursu, minimum 6 sprawności czytelniczych. Jako ulubione książki do czytania uczniowie najczęściej wybierali: Akademię Pana Kleksa, Dynastię Miziołków, Pinokia, Tajemniczy ogród, Chłopców z Placu Broni, Małego Księcia, Kłamczuchę, Magiczne krzesło. Natomiast w trakcie testu konkursowego musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi lektur: Mikołajek oraz Oto jest Kasia . Zebrane dzieci z wielką ciekawością słuchały prezentacji pani dyrektor RODNi IP WOM – Sylwii Bloch dotyczącej zadań ośrodka, książek oraz bez stresu odpowiadały na pytanie: czytam książki ...w podróży, w szkole, smutne, kryminalne, wesołe, śmieszne, bo lubię, bo chcę, dla rozrywki, dla przygody.
Test konkursowy nie sprawił miłośnikom czytania żadnych kłopotów, poziom był bardzo wysoki, o kwalifikacji do etapu wojewódzkiego decydowały pojedyncze punkty. Laureatami konkursu w kategorii klas młodszych ( I – III SP ) zostały drużyny: z Rybnika I miejsce SP 20, II miejsce ZS 2, z powiatu rybnickiego SP Lyski - I miejsce, SP 8 Czerwionka - II miejsce, SP 5 Czerwionka i SP Zwonowice - III miejsce, z Żor ZSP 5 - I miejsce, SP 15 - II miejsce, SP Żorek - III miejsce, z powiatu wodzisławskiego SP Rydułtowy - I miejsce;
w kategorii klas starszych ( IV – VII SP) najlepsi byli: z Rybnika
I miejsce - ZS 2 ( 100 punktów na 100 możliwych! ), II miejsce SP 20, z powiatu rybnickiego I miejsce - SP Czernica, II miejsce SP 5 Czerwionka III miejsce - SP Raszczyce, z Żor I miejsce – SP Żorek, II miejsce - SP 15, III miejsce SP 5, z powiatu wodzisławskiego SP Rydułtowy - I miejsce. Do finału w Katowicach kwalifikowały się najlepsze drużyny z każdej kategorii w danym powiecie. Gratulujemy zwycięzcom, zachęcamy do udziału w kolejnych projektach i konkursach czytelniczych, współorganizowanych przez RODNi IP WOM
w Rybniku i Bibliotekę Pedagogiczną: Jak Ja rozumiem Herberta, Cała Polska Czyta Dzieciom, Czytanie jest fajne, Jak nie czytam! Jak Czytam!

M.P.

• Wielka Liga Czytelników – półfinały wojewódzkie w Rybniku _1