Dni autyzmu w Powiecie Rybnickim

Dni W dniu 4 kwietnia 2018r. odbyła się konferencja naukowa poświęcona problematyce autyzmu pod hasłem ,,Odnaleźć piękno za zamkniętymi drzwiami". Inicjatorem i głównym orgaznizatorm konferencji była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czerwionce-Leszczynach, natomiast działania organizacyjne wspierane były przez Zespół Szkół Specjalnych i Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach.
Pomimo, że od pierwszych publikacji poświęconych autyzmowi minęło już prawie 70 lat, zaburzenie to nadal rodzi wiele pytań, które zarówno profesjonalistów, jak i rodziców skłaniają do wytrwałego poszukiwania odpowiedzi.Złożoności problemów, jakie doświadczają osoby cierpiące na autyzm i ich rodziny, motywuje specjalistów do nieustannego podejmowania interdyscyplinarnej dyskusji, której celem jest rozwikłanie tajemnicy, a jednocześnie wskazanie skutecznych form terapii i edukacji.
Omawiana konferencja była zatem doskonałą okazją do tego typu dyskusji i stanowiła ważne wydarzenie odbywające się w ramach corocznych obchodów Tygodnia Autyzmu, nad krórym honorowy patronat objęli: Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec i Burmistrz Miasta i Gmniy Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Miło nam było również gościć Pana Wicestarostę Powiatu Rybnickiego Marka Profaskę, Pana Kierownika Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Grzegorza Potysza, Panią Pełnomocnik ds.Społecznych Aleksandrę Chudzik i Panią Naczelnik Wydziału Edukacji Iwonę Flajszok.
W trakcie konferencji goście mogli uczestniczyć w wykładach, podczas których znawcy problematyki autyzmu koncentrowali się wokół wątków systemu wsparcia osób z autyzmem i ich rodzinom oraz szczególnym metodom terapii.
W konferencji uczestniczyło około 120 osób a wystąpienia naukowe cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Zamykając konferencję Dyrektor Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej Marzena Kulig zaprosiła gości do udziału w kolejnej konferencji, która odbędzie się za rok.
W kolejnym dniu, w godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty dla zainteresowanych nauczycieli pod tytułem - ,,Jak pracować z uczniem z Zespołem Aspergera i autyzmem". Prowadzone były przez psychologa Krystynę Krzakowską i pedagogów: Bogumiłę Sudykowską-Lazaj i Katarzynę Kuźnik specjalistów z Poradni. Nauczycielki zapoznały się ze specyfiką funkcjonowania dzieci z ZA i autyzmem oraz zaburzeniam SI. Pracując w grupach wypracowały strategie postępowania w sytuacjach trudnych. Była okazja do omówienia przypadków indywidualnych i wymiany doświadczeń. Efektem dyskusji i pracy był – ,,List terapeutów, nauczycieli, wychowawców " do Rodziców, który poniżej prezentujemy, a który może być formą kontraktu, umożliwiającym współpracę na lini szkoła - dom. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogły uczestniczyć w warsztatach zapraszamy na kolejny termin 13.06.2018r.( zapisy mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - imię, nazwisko, placówka, telefon kontaktowy – maksymalnie 20 osób ). Grupę pierwszą już dziś zapraszamy we wrześniu na kontynuację warsztatów.
Dnia 6 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce- Leszczynach miała miejsce lekcja otwarta w klasie dla dzieci z Autyzmem i Zespołem Aspergera prowadzona przez panią Alinę Karaszewską.
Wielkie zainteresowanie zajęciami otwartymi przełożyło się na liczną frekwencję wśród nauczycieli i rodziców. Nauczycielka zaprezentowała metody i techniki pracy z dzieckiem z autyzmem, system motywacyjny oraz elementy programów wspierających takich jak Trening Umiejętności Społecznych, Program Redukcji Zachowań Trudnych oraz Terapii Behawioralnej, opracowanych dla poszczególnych uczniów.
Zaproszeni goście mieli możliwość obserwacji zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasie przystosowanej do pracy z dzieckiem z Autyzmem i Zespołem Aspergera a także zobaczyć po lekcji sale do terapii i zajęć rewalidacyjnych takie jak: Sala Doświadczania Świata, Sala do Terapii SI, Sala do Terapii Biofeedback, Terapii Ruchowej, Terapii mowy, Salę Zabaw i wiele innych.
Uczniowie klasy pomimo licznego grona gości z dumą zaprezentowali swoje umiejętności, liczne osiągnięcia oraz pochwalili się swoimi sukcesami.

,,List terapeuty, nauczyciela, opiekuna" do Rodzica dziecka niepełnosprawnego:

1. Rodzicu, bądź ze mną szczery, nie ukrywaj przede mną ważnych informacji dotyczących Twojego dziecka wszak wspólnie dbany o jego dobro.
2. Pomóż mi nawiązać kontakt z innymi osobami którzy zajmują sie Twoim dzieckiem ( jeżeli tacy są ).
3. Nie atakuj mnie, nie krytykuj tylko porozmawiaj ze mną szczerze.
4. Chcę pomoć, jestem dla Ciebie, zaufaj mi, obowiązuje mnie tajemnica.
5. Traktuj swoje dziecko tak, jakbyś chciał , żebym ja je traktowała. Pokaż mi to.
6. Ustal ze mną zasady których bedziemy wspólnie przestrzegać.
7. Wiem, że masz różne problemy, nie bój się prosić o pomoc.
8. Grajmy do wspólnej bramki.
9. Pamiętaj, że współpraca jest fundamentem wychowania dziecka.
10. Jestem tylko człowiekiem, potrzebuję odpoczynku, jestem do dyspozycji w godzinach mojej pracy.
11. Dopytaj mnie, co było celem zajęć z dzieckiem, wytłumaczę Ci.
12. Nie bój się diagnozy.

• Dni autyzmu w Powiecie Rybnickim_1
  • Dni autyzmu w Powiecie Rybnickim_2