„Karol” wśród finalistów Drzewa Roku 2018 !

Jury konkursu „Drzewo Roku 2018” wybrało /spośród ponad 50 zgłoszonych/ 16 drzew, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią naszej kultury i historii. W finałowej 16. konkursu znalazł się leszczyński „Karol” !
Platan „Karol” rośnie w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny) przy skrzyżowaniu ul. Polnej i Nowy Dwór. Jest to platan klonolistny, jego wiek to ponad 160 lat, wysokość 18 m, obwód 320 cm. Objęty ochroną pomnikową od 1998 roku, zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” w Czerwionce-Leszczynach. Od ponad 150 lat platan Karol wraz ze stojącym pod nim krzyżem, stanowi ważny element lokalnej historii i pamięci mieszkańców Leszczyn. Pod platanem w 1858 roku ówczesny właściciel leszczyńskiego majątku baron Karol Henryk Ludwik von Richthofen wzniósł drewniany krzyż upamiętniający ofiary epidemii tyfusu, która tylko w 1848 roku pochłonęła ponad sto osób. Ofiary pochowano prawdopodobnie w tym miejscu w zbiorowej mogile.
Drzewo jest ważnym pomnikiem przyrody, jednym z 12 istniejących na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W 2009 roku utworzona została tu współfinansowana przez Powiat Rybnicki ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”. W wyniku konkursu, platan zyskał imię „Karol” na cześć barona Karola von Richthofena, który także najprawdopodobniej posadził to rzadkie w naszym klimacie drzewo.
Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2018 dowiemy się już w czerwcu tego roku podczas
internetowego plebiscytu. Zachęcamy gorąco do głosowania na „Karola”, jedynego kandydata z Powiatu i jednego z trzech drzew z naszego województwa!
Krzysztof Kluczniok, Prezes SPL „Dzwon”

• „Karol” wśród finalistów Drzewa Roku 2018 !_1
  • „Karol” wśród finalistów Drzewa Roku 2018 !_2