Młodzi odkrywcy z Dębieńska podbijają świat

aŁukasz Szymura i Mikołaj Mordal to dwaj uczniowie piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 8 im. Z. i R. Pietrasów w Czerwionce-Leszczynach (dz. Dębieńsko), którzy należą do Klubu Młodego Odkrywcy „Wektorki” działającego w tej placówce. W ubiegłym miesiącu chłopcy zostali laureatami konkursu Intel Make Tomorrow i wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji E(x)plory . W dniach 20 i 21 października br. mieli oni możliwość zaprezentowania swojego projektu zatytułowanego „Inteligentny parking” przed publicznością zgromadzoną na Explory Week 2017 w Gdyni.
Wszystko zaczęło się od poznania zestawu BeCreo, dzięki któremu chłopcy zapoznali się z możliwościami jakie daje wykorzystanie płytki Intel Genuino/Arduino 101. Korzystając z aplikacji BeCreo nauczyli się programować z wykorzystaniem wizualnych bloczków. Intel Make Tomorrow to pilotażowy program firmy Intel, w którym przeszkoleni trenerzy zachęcają młodzież do korzystania z nowy technologii i wykorzystują do tego zestawy Be Creo. Projekt ten skierowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10-19 lat. W ramach tego programu ogłoszono konkurs na nowatorskie projekty uczniowskie, a młodzi odkrywcy zmierzyli się z wyzwaniami mającymi konkretne odniesienie do rzeczywistości.
Łukasz i Mikołaj opracowali i stworzyli swój własny projekt konkursowy pt. „Inteligentny parking”. Pomysł wziął się z tego, iż chłopcy widzieli już podobne rozwiązania na lotnisku w Krakowie czy w galerii handlowej w Katowicach i wiedzieli, jak to ułatwia życie kierowcom. Zaczęli się zastanawiać nad tym, jakich czujników można użyć do informowania kierowców czy miejsce jest wolne czy zajęte. Zbudowali z kartonu model parkingu na dwa pojazdy oraz zaprogramowali czujnik światła i odległości.
Projekt młodych programistów z SP 8 zachwycił jury konkursu i zostali oni najmłodszymi zwycięzcami. Wraz z 10 innymi zespołami zostali zaproszeni do Gdyni na największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie. Tam mieli możliwości prezentowania swojego projektu na specjalnie dla nich przygotowanym stanowisku oraz opowiadali o nim na scenie, gdzie wywiad z młodymi naukowcami prowadził dr Tomasz Rożek. W programie festiwalu nie zabrakło czasu na atrakcje, a największą z nich było spotkania z Kajetanem Kajetanowiczem, który opowiadał o swoich rajdowych doświadczeniach. Poza tym były pokazy doświadczeń, zabawy z robotami i symulatory zderzeń czy dachowania.
Warto dodać, że Łukasz Szymura jest już laureatem konkursu europejskiego SciChallenge adresowanego do młodych, którzy interesują się naukami przyrodniczymi, technologią, inżynierią i matematyką. Przygotował on konkursową prezentację w języku angielskim zatytułowaną „Dlaczego samoloty latają” i zwyciężył w swojej kategorii wiekowej (prezentacja indywidualna wiek 10-14 lat). Jako jedyny uczestnik z Polski dostał zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród, która odbyła się 21 lipca w Auditorium Maximum Uniwerytetu Wiedeńskiego.

Opiekun KMO „Wektorki” z SP8

• Młodzi odkrywcy z Dębieńska podbijają świat_1