Ślązak Roku 2017 wyłoniony w pięknym konkursie gwary śląskiej

„Dawno nie było tak wyrównanego poziomu, pięknej narracji i pięknej gwary” – mówił prof. Jan Miodek, przewodniczący jury konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”. Ostatecznie zwyciężyła Teresa Urbańczyk z Jankowic, która o tytuł Ślązaka Roku ubiegała się przez osiem lat, ale starania się opłaciły. Finał konkursu odbył się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu w niedzielę 19 listopada 2017 r.

Drugie miejsce zdobyła Ewa Grzesik z Raciborza, która nie jest debiutantką. Ewa najbardziej rozbawiła publiczność. W konkursie startowała drugi raz. Trzecią nagroda przypadła Jadwidze Szymik z Ćwiklic. Ich wspomnienia dawnego Śląska wywołały i wzruszenia, i śmiech. Młodzieżową Ślązaczką Roku 2017 została 10-letnia Katarzyna Langer z Kadłuba.

Tytuł: Honorowego Ślązaka Roku 2017 przypadł w udziale Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej za trud wpisania pokopalnianych terenów i budowli na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
– „Wszyscy uczymy się tutaj Śląska” – mówił prof. Miodek. Uczestnicy konkursu ciągle czymś zaskakują; jak nie słowami gwarowymi, to ciekawymi historiami ze swoich okolic i ze swojego życia.
„Tożsamość i siła Śląska bierze się z otwartości na innych” – stwierdził prof. Jerzy Buzek, europoseł, przyjaciel konkursu. Ale sojuszników jest na sali więcej. Wśród nich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, a także biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec, Starosta Rybnicki Damian Mrowiec oraz wielu samorządowców, przedsiębiorców i znanych osobistości z całego Śląska. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, natomiast pokonanym życzymy powodzenia w przyszłym 2018 roku.

• Ślązak Roku 2017 wyłoniony w pięknym konkursie gwary śląskiej_1
  • Ślązak Roku 2017 wyłoniony w pięknym konkursie gwary śląskiej_2