Świadomi i odpowiedzialni

s„Świadomi i odpowiedzialni”, to projekt, który OSP Leszczyny realizowało z grupą nieformalną „Aktywnie Leszczyny” z dotacji w konkursie grantowym „Działaj lokalnie 2017”. Głównym celem projektu było zorganizowanie szkoleń z pierwszej pomocy przedlekarskiej dla dwóch grup. W pierwszej znalazło się prawie 30 dzieci i młodzież, w drugiej 20 osób dorosłych. I tak przez trzy spotkania prowadzący zajęcia ratownik medyczny Sebastian wraz z „pomocnikami – ochotnikami - wolontariuszami ” z OSP Leszczyny po teorii zaczął zajęcia praktyczne. Na zdjęciach doskonale widać zaangażowanie uczestników. Od podstaw organizacji akcji ratowniczej, przez resuscytację krążeniowo – oddechową, po użycie AED, bandażowanie i unieruchamianie kończyn, aż do pozycji bezpiecznej wypełniono zajęcia. Był także poczęstunek i atrakcyjny prezent dla wszystkich uczestników w postaci maseczki „pocket mask”. Była też chwila na poznanie strażnicy i sprzętu jakim dysponuje nasza jednostka. Jestem przekonany, że projekt nie tylko wpłynie na znaczące podniesienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez wszystkich uczestników, a przez to wzrośnie bezpieczeństwo mieszkańców. Część młodszych uczestników zadeklarowało chęć wstąpienia do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej w OSP Leszczyny. Dorośli wielokrotnie podkreślali, że nie żałują udziału w projekcie. Wielokrotnie słyszeliśmy, ze zostały przełamane bariery strachu przed udzielaniem pomocy, bo to wcale nie takie straszne, jak początkowo uczestnicy myśleli. Umówiliśmy się, że będziemy się dalej spotykać, by praktykować, ale także będziemy zdobywać nową wiedzę i umiejętności z pierwszej pomocy. Okazało się także, że strażacki sprzęt do lekkich nie należy. Zakończeniem projektu był event, zaplanowany na sobotę 11 listopada, kiedy to o godzinie 11.00 w naszej remizie odezwała się syrena. Był to znak, że na placu bojowym rozpoczęła się akcja ratownicza. Do OSP Leszczyny dołączyło OSP Książenice i tak wspólnymi siłami zaczęliśmy ratować pięć, poszkodowanych w wypadku dwóch samochodów, osób. Kierowca samochodu osobowego - osoba dorosła, przytomna, złamanie prawej kończyny dolnej oraz złamanie lewej kończyny górnej a także liczne otarcia naskórka twarzy, pasażer z przodu samochodu osobowego- osoba dorosła, przytomna posiada oparzenie prawego przedramienia z widocznym obrzękiem oraz pęcherzami a także ranę ciętą lewej dłoni, pasażer z tyłu z lewej strony samochodu osobowego- dziecko w wieku 3 lat zapięte w foteliku samochodowym, dziecko płacze i jest przestraszone, kierowca samochodu dostawczego- osoba dorosła, nieprzytomna ma opartą głowę o kierownicę, występuje podejrzenie uszkodzenia rdzenia kręgowego, pasażer samochodu dostawczego z przodu z prawej strony- osoba dorosła. Jest w szoku, sama opuściła pojazd przed przyjazdem służb ratunkowych i upadła na ziemię w odległości około 10 metrów od miejsca zdarzenia. Taki scenariusz założyliśmy, by pokazać uczestnikom projektu „ Świadomi i odpowiedzialni” jak działają strażacy ochotnicy na miejscu wypadku drogowego. Niestety zmęczenie strażaków po akcji było ogromne i zaczęli omdlewać. To także było zaaranżowane – chcieliśmy sprawdzić reakcję uczestników eventu. Na szczęście okazało się, że praca z nimi nie poszła na marne i dość szybko zaczęli pomagać naszym strudzonym ochotnikom, choć małego strachu im napędziliśmy. Potem zaprezentowaliśmy pokaz rozcinania samochodu osobowego. Następnie w remizie spotkaliśmy się na rozdaniu certyfikatów z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, które wręczał Wicestarosta Powiatu Rybnickiego p. Marek Profaska, który też ufundował poczęstunek dla uczestników eventu /za który serdecznie dziękujemy/. Na koniec organizatorzy usiedli przy stole, by wspólnie napić się kawy. Było nas 26 – tylu trzeba było, żeby zorganizować i przeprowadzić projekt. Raz jeszcze dziękujemy uczestnikom, organizatorom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w projekcie, mamy nadzieję kontynuować rozpoczęte szkolenia z pierwszej pomocy, na co się z uczestnikami umówiliśmy. Zaangażowanie zarówno uczestników projektu, jak i strażaków pokazuje jak ważną sprawą jest praca i współpraca w dziedzinie szkoleń, jak i ćwiczeń z pierwszej pomocy, że projekty, jak ten, który zakończyliśmy – to dobry pomysł na połączenie przyjemnej formy spędzania wolnego czasu z nabywaniem umiejętności ratowania życia i zdrowia, a przede wszystkim przełamywania stereotypów o skomplikowanych zasadach i działaniach ratowniczych.
/Grzegorz Swinka/ .

• Świadomi i odpowiedzialni_11