Powiatowy konkurs „Mistrz Techniki”

W poniedziałek 15 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Czerwionce -Leszczynach odbył się powiatowy konkurs „Mistrz Techniki'' pod patronatem Wicestarosty Powiatu Rybnickiego Marka Profaski. Konkurs poprowadzony był przez Małgorzatę Szymura i Alinę Kozdoń-Majdzik.
Zmagania konkursowe rozpoczęły się o godzinie 10:00. Konkurs był podzielony na trzy etapy: test pisemny, obliczenia oraz doświadczenia polegające na obserwacji i wyciągnięciu wniosków ze zjawiska.
W konkursie brały udział trzy trzyosobowe drużyny. Szkoły, które zdecydowały się uczestniczyć w tym współzawodnictwe to: Gimnazjum numer 1 z Leszczyn, Gimnazjum numer 3 z Czerwionki oraz Gimnazjum numer 6 z Dębieńska. Przedstawicielami gimnazjum z Czerwionki byli: Natalia Pierchała, Dominika Frycz, Jarek Kubicki (opiekun p. Ewa Bartoszek). Gimnazjum z Dębieńska reprezentowali Alicja Brulińska, Tobiasz Matuszewski, Konrad Mrowiec (opiekun Ewa Bartoszek). Natomiast gimnazjum z Leszczyn było reprezentowane przez Michała Trelę, Macieja Lipa, Aleksandrę Woźniak (opiekun Alojzy Stawinoga).
Podczas pierwszego etapu uczestnicy pracowali indywidualnie, rozwiązując test. Gimnazjaliści na to zadanie mieli 30 minut. Po zakończeniu egzaminu pisemnego połączyli się w grupy i losowali stolik z przygotowanym doświadczeniem do obliczenia. W czasie, gdy uczniowie przygotowywali się do przedstawienia swoich wyników, opiekunowie sprawdzali testy pisemne. Po przedstawieniu wyników z drugiego etapu nadszedł czas na ostatnią część konkursu, czyli doświadczenia związane z wykonaniem eksperymentu oraz wyjaśnianiem jego rezultatów. Na wykonanie tego doświadczenia uczniowie mieli 20 minut. Po wyciągnięciu wniosków musieli przedstawić swoje obserwacje zarówno komisji, jak i pozostałym uczestnikom konkursu.
Na zakończenie Dyrektor Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach Natalia Kuś i Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, wręczyli nagrody zwycięzcom. Puchar otrzymała drużyna, która zajęła pierwsze miejsce, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Czerwionki, na drugim uplasowała się grupa z Leszczyn, natomiast trzecie miejsce zajęli przedstawiciele gimnazjum z Dębieńska.

• Powiatowy konkurs „Mistrz Techniki”_1
  • Autor: ZS Cz-L