Piknik Integracyjny w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych

11 maja 2017r. w ramach obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych odbył się Piknik Integracyjny organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne, Zespół Szkół w Czerwionce, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, Ośrodek Pomocy Społecznej i Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Od samego rana przyświecało i przygrzewało słoneczko, więc w radosnym nastroju liczni goście tłumnie zgromadzili się na placu targowym w Czerwionce. A było co oglądać! Przy stoisku Warsztatów Terapii Zajęciowej już przygotowywano dla dzieci gry i zabawy integracyjne ( np. malowanie twarzy czy bańki mydlane), przy stanowisku Starostwa Powiatowego w Rybniku, Stowarzyszenia – Jestem, Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce- Leszczynach szykowano się do udzielania fachowych porad, stragan Koła Gospodyń Wiejskich z Bełku kusił zapachami smakowitych potraw, rozpalano ogień pod grillem, można było częstować się kiełbaskami i słodkimi wypiekami, kupić lody, watę cukrową czy „kręcone ziemniaczki”, kusiły dmuchane zjeżdżalnie... Dwóch klaunów jeżdżących na rowerach podprowadzało do zdjęć prezentujących różne formy działalności ZSS w Leszczynach.
Część artystyczną rozpoczął jak zwykle bezbłędny występ Formacji Tanecznej „Zygzak” pod kierunkiem Katarzyny Grzegorzek. Zaprezentowały się solistki i „ Zygzaczek”. Następnie dyr. Zespołu Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach – Beata Zich -przywitała zebranych i przedstawiła główne organizatorki pikniku: Justynę Bugdoł i Wandę Kurpanik, a później głos oddała przedstawicielkom Rady Rodziców ZSS ( J. Warzecha i T. Szopa) i przedstawicielom władz powiatowych i miejskich ( M. Profaska i W. Janiszewski) .
Po tej krótkiej przerwie znów wystąpiły solistki „Formacji Tanecznej „Zygzak” i „ Zygzaczek”. W tym samym czasie na stadionie MOSIR rozpoczęły się biegi integracyjne dzieci z niepełnosprawnością, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i Zespołu Szkół w Czerwionce.
Zespół muzyczny „Meduzy” ( Daniel Warzecha i Kewin Sobczak) z Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach , którego opiekunem jest pani Beata Frycz , zachwycił wykonaniem utworów instrumentalnych : „Walczyk” i „Orkiestra”, pięcioro wychowanków Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Zespole Szkół w Czerwionce pod kierownictwem pani Joanny Rzymanek zaimponował perfekcyjnym śpiewem...
Ale to jeszcze nic! „Gwoździem programu” okazał się występ „Seniorów z Zameczku”!!! Na scenie zaszalała Zofia Sobczak jako Małgorzata Ostrowska w piosence „ Szklana pogoda”, później Maria Pradela ( Mireille Mathieu) zaprezentowała piosenkę „Santa Maria”, Donata Sfoszowska wcieliła się w postać Zdzisławy Sośnickiej ( „Aleja gwiazd”), a Violettą Villas w utworze „Nie ma miłości bez zazdrości”okazała się Hildegarda Dusza. Panie nie mogły opędzić się od „fotografów”! Wszyscy chcieli mieć ich zdjęcie!
Skończył się bieg integracyjny...Wszystkie dzieci z niepełnosprawnością otrzymały medale i dyplomy. Dodatkową nagrodą był także medal „Filipkowych Kilometrów”. W kategorii szkół podstawowych I miejsca zajęli Nadia Cinal i Michał Rosiak, II miejsca: Klaudia Chrostek i Kacper Korzeniowski, III m.: Alicja Klasik i Jakub Lisak.
Umilkła muzyka mechaniczna... Oczy i uszy wszystkich zwróciły się w stronę budynku CKE...Nadchodziła Orkiestra Dęta „Dębieńsko” pod batutą Wojciecha Pukowca. Muzycy zagrali 4 utwory i odmaszerowali przy wtórze gromkich oklasków.
Tymczasem na scenie już zainstalował się zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej :„ISKRA” ( opiekun -Maciek Brutkowski).Utwory : „Kamień i aksamit” (De Mono), „Prawie do nieba” (Andrzej Piasek Piaseczny) i „Białe łabędzie” (pieśń ludowa) były „pierwszym wejściem” niepełnosprawnych artystów.
Przyszła kolej na nagrodzenie biegaczy z gimnazjów i Zespołu Szkół. I miejsca zajęli: Martyna Występ, Joanna Tkocz i Wojtek Witek, II miejsca: Marcelina Występ, Magda Smyczek i Bartek Sosna, a III m.: Małgorzata Buchcik, Sara Kostka i Bartek Gidon.
Po raz drugi wystąpił zespół „ISKRA” .Utwory: „Czarne oczy”, „Konik na biegunach” i „Hej sokoły” znane są wszystkim, nic więc dziwnego , że widownia również je śpiewała.
Na zakończenie dyr. ZSS w Leszczynach- Beata Zich – podziękowała sponsorom: przede wszystkim firmie „WOJ. – AS” panu Wojtkowi Kłaczek – człowiekowi-aniołowi o złotym sercu , który od kilku lat wspiera bezinteresownie działania na rzecz niepełnosprawnych,pytając: „Co jeszcze potrzebujecie? Tylko tyle?” ,firmie „MULTIPAK” z Palowic – sponsorowi części kiełbas na grilla,rodzicom uczniów Zespołu Szkół Specjalnych za pomoc w organizacji pikniku i upieczeniu ciast,paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku za pyszne rogaliki i ciasteczka oraz firmie „Lesz” z Bełku i pracownikom Piekarni Profaska,firmie „GOYA” za wypożyczenie grilla i ławek,pani Ewie Malczok- prezesowi Zakładu Odmetanowywania Kopalń w Rybniku -za wsparcie finansowe,Opiece Medycznej oraz Policji, a także Dawidowi Salamonowi- bezbłędnemu, urodzonemu prezenterowi, który ze swadą prowadził tegoroczny piknik.
Do zobaczenia za rok! Oby przy równie wspaniałej pogodzie i w tak samo miłym towarzystwie!

Lilianna Zimoń

 • Piknik Integracyjny w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych _1
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 138
 • Piknik Integracyjny w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych _2
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 135
 • Piknik Integracyjny w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych _3
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 137
 • Piknik Integracyjny w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych _4
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 120

Klauzula informacyjna

rodo

Gmina z dobrą energią

dobra energia

Nie truj sąsiada!

Rzecznik Konsumentów

rk

Pliki do pobrania

pliki do pobrania naglowek mobile

Wirtualny spacer

 

wirtualny spacer mod

Powiat w liczbach

polska w liczbach