Bliskie Spotkania 2017 w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych

10 maja w CKE odbył się XXI Przegląd Teatralny i Recytatorski Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bliskie Spotkania”, organizowany w Czerwionce-Leszczynach w ramach obchodów Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Starosty Powiatu Rybnickiego oraz Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Przegląd „Bliskie Spotkania” organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne oraz Miejski Ośrodek Kultury wpisał się już w wieloletnią tradycję nie tylko szkoły, ale także Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Jest on uznanym miejscem konfrontacji artystycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz doskonałym forum rozwijania integracji, tolerancji i akceptacji. Impreza ma szeroki zasięg, wykraczający nawet poza województwo śląskie. W tym roku organizatorzy gościli 168 młodych artystów z Rybnika, Pszczyny, Krakowa, Żor, Paniówek, Sosnowca, Tychów i Czerwionki-Leszczyn.
W przedsionku CKE goście mieli okazję podziwiać wspaniałe prace plastyczne uczniów ZSS w Leszczynach oraz zdjęcia obrazujące różne formy działalności szkoły.
Punktualnie o 9.00 dyr. ZSS Beata Zich powitała zebranych, w tym Wicestarostę Powiatu Rybnickiego - Marka Profaskę, Pełnomocnik Burmistrza Czerwionki - Leszczyn do spraw społecznych - Aleksandrę Chudzik, Kierownika Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego - Grzegorza Potysza oraz współorganizatora przeglądu Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce – Leszczynach - Mariolę Czajkowską, jak również dyrektorów placówek powiatowych i gminnych. Uroczystego otwarcia XXI Przeglądu „Bliskie Spotkania” dokonał Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska i ... zaczęło się! Wszystko przebiegało sprawnie pod czujnym okiem Beaty Frycz- głównego koordynatora przeglądu i przy pomocy wolontariuszy z Kolegium Nauczycielskiego przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz z Gimnazjum nr 2 w Leszczynach.
Niemałą niespodziankę i niewątpliwą przyjemność sprawiła organizatorom i dzieciom wizyta Piotra Adamczyka- emerytowanego nauczyciela ZSS, aktora, który jako pierwszy zainicjował w naszym mieście teatr w wykonaniu osób niepełnosprawnych.
Jury w składzie: Jacek Wowra - dyrektor Szkoły Podstawowej w Stanowicach, Wiesław Kupczak - aktor Teatru Śląskiego i Izabela Karwot - instruktor teatralny miało twardy orzech do zgryzienia. Ciekawe scenariusze, doskonale dobrana muzyka, interesujące stroje, świetne dekoracje, wspaniała i wzruszająca ( głównie oparta na ruchu ) gra... Jak tu wybrać „najlepszych z najlepszych”? Każdy zespół po występie otrzymał dyplom, upominek od Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, pamiątkową statuetkę „jabłko”, słodycze, a każdy z aktorów został poczęstowany smacznym owocem- oczywiście: jabłkiem.
Wspaniali konferansjerzy- Izabela Cyroń i Krzysztof Samborski - nie tylko z dużym wdziękiem zapowiadali poszczególne grupy i prezentowali ich działalność, ale też w przerwach między spektaklami zabawiali publiczność, np. zabawą w kalambury czy „dopowiadanie” dalszej części znanych dzieciom wierszyków. Nagrodą były cukierki i gromkie brawa widowni, którą tworzyli przedszkolacy, uczniowie szkół wraz z opiekunami, młodzież pobliskiego Zespołu Szkół im. W. Szewczyka i Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz rodzice młodych artystów. Pojawił się także zabawny klaun Gienek, który „zarażał” wszystkich swoją radością i stał się niewątpliwie ulubieńcem najmłodszych.
Po obejrzeniu 9 spektakli w końcu postanowiono w kategorii przedstawień teatralnych przyznać następujące miejsca i wyróżnienie:

• Grand Prix - Puchar Dyrektora MOK w Czerwionce – Leszczynach zdobył Zespół „BAJ” ze Specjalnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego „Szkoła Życia” z Rybnika za pełen radości, porywający publiczność spektakl: „Deszczowy poranek”
• I miejsce – Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „DECORUM” z Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tychach za spektakl: „W krainie snu”
• II miejsce – „Urwisy z Antesa” działający w Dziennym Ośrodku Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Pszczynie za spektakl: „Czary mary”

• III miejsce – Zespół „Wróbelki” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Paniówek, za spektakl: „Czerwony Kapturek”
• Wyróżnienie – Zespół „ZETKI” z Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce– Leszczynach, który zaprezentował przedstawienie pt. „Dwa Światy”

Równolegle z występami teatralnymi w innej sali prezentowali swe umiejętności recytatorzy. Jury w składzie: Dagmara Kalinowska - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Leszczynach, Aleksandra Pietruszewska - dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce - Leszczynach i Maria Grzegorzyca - logopeda Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Czerwionce - Leszczynach po wysłuchaniu wzruszających recytacji postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:
• Grand Prix – Puchar Starosty Rybnickiego zdobył Tomasz Pikuła z Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu
• I miejsce – Edyta Kierzkowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Żorach
• II miejsce – Kamil Piontek z Przedszkola nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” w Leszczynach
• III miejsce – Emil Tlołka z Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach
• Wyróżnienia – Elżbieta Dyrda z Watsztatów Terapii Zajęciowej w Krakowie,
oraz za recytację zbiorową Martyna Burhała, Łukasz Buszkiewicz z Przedszkola nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” w Leszczynach

Upominki dla uczestników i nagrody dla laureatów ufundowali: Rybnickie Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce – Leszczynach, Rada Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny „JESTEM”, Delikatesy Centrum w Czerwionce – Leszczynach, Izabela Peszel – właściciel sklepu Intermarche w Leszczynach, Foto – Cyfra Rybnik oraz Darczyńcy, którzy pragną pozostać anonimowi. Dzięki ich otwartości i dobrej woli wysiłek tych młodych ludzi – uczestników Przeglądu może zostać doceniony i nagrodzony.

Rolę „ fotoreporterów” pełniły tym razem Agnieszka Snopek i Ewelina Burzyk. To ich prace podziwiać możemy na facebooku i stronach internetowych!
Szkoda, że Przegląd Teatralny i Recytatorski Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bliskie Spotkania” organizowany jest tylko raz w roku! Takich wrażeń i wzruszeń przydałoby się więcej!

Lilianna Zimoń

 • Bliskie Spotkania 2017 w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych _1
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 92
 • Bliskie Spotkania 2017 w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych _2
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 94
 • Bliskie Spotkania 2017 w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych _3
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 93
 • Bliskie Spotkania 2017 w ramach II Tygodnia Osób Niepełnosprawnych _4
 • Autor: ZSS Cz-L
 • Odsłon: 100

Gmina z dobrą energią

dobra energia

Nie truj sąsiada!

Rzecznik Konsumentów

rk

Pliki do pobrania

pliki do pobrania naglowek mobile

Wirtualny spacer

 

wirtualny spacer mod

Powiat w liczbach

polska w liczbach