70 lecie GS „Samopomoc Chłopska” w Gaszowicach

W sobotę – 13 maja 2017 r. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Gaszowicach z/s w Jejkowicach obchodziła 70 lecie swojej działalności. Świętowanie rozpoczęło się mszą św. o godzinie 13:00 następnie zaproszeni goście udali się do Domu Przyjęć „Pod Trojokiem” w Gaszowicach. W uroczystości wziął udział Starostwa Rybnicki Damian Mrowiec.
RYS HISTORYCZNY
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” została założona 13 marca 1947 roku. Swoją działalność rozpoczęła na terenie sołectw: Zebrzydowice, Jejkowice, Szczerbice, Gaszowice, Piece i Chwałęcice opierając się głównie na handlu w dzierżawionych sklepach.
W 1949 r. uruchomiono produkcję piekarniczą, oraz otwarto skup zwierząt rzeźnych i spęd bydła. Ponadto uruchomiono magazyn w młynie i składnicę w Jejkowicach oraz zakupiono samochód. Lata 1950 – 1960 to okres rozwoju Gminnej Spółdzielni, otwarto nowe placówki, wydzierżawiono restaurację, rzeźnię, magazyn zboża, piekarnię, sklepy oraz zakupiono dwie parcele z zabudowaniami na budynek administracyjny w centrum Jejkowic. Lata 60-te i 70-te były dla Spółdzielni okresem prowadzenia działalności inwestycyjnej i remontowo-modernizacyjnej.
W roku 1976 przyłączono do Spółdzielni GS Pstrążna oraz przekazano do GS Rybnik dzielnicę Zebrzydowice. Od tego roku Spółdzielnia działała na terenie sołectw Jejkowice, Szczerbice, Gaszowice, Piece, Czernica, Łuków Śl., Sumina, Lyski, Zwonowice, Bogunice, Adamowice, Raszczyce, Żytna, Nowa Wieś, Dzimierz, Pstrążna, Rzuchów, Kornowac, Pogrzebień, Łańce, Kobyla.
W 1982 r. wybudowano Pawilon Handlowy w Zwonowicach. W 1984 r. oddano do użytku Pawilon Handlowy w Nowej Wsi, w Szczerbicach i Kornowacu – o łącznej powierzchni użytkowej 334 m2.
W 1985 r. oddano do użytku Dom Handlowy „Tęcza” w Gaszowicach o łącznej powierzchni 760 m2. W 1988 roku powstaje Stacja Kontroli Pojazdów w Jejkowicach. W 1989 roku oddano do użytku Restaurację „Łapacz” w Rzuchowie na 90 miejsc konsumpcyjnych.
W 1990 roku oddano do użytku Pawilon Handlowy w Suminie i w Raszczycach.
W 1991 roku przeprowadzono waloryzację wkładów członkowskich.
Dekada lat 90-tych ubiegłego stulecia to okres dynamicznie rozwijającej się gospodarki rynkowej na skutek głębokich przemian ustrojowych w naszym kraju. Spółdzielczość przeszła bardzo trudny okres przemian i wyszła z niego mocno osłabiona. Był to bez wątpienia najczarniejszy okres w całej półtorawiecznej historii tego pięknego ruchu.
Podsumowując całokształt działalności Spółdzielni należy zaznaczyć, że największy dynamiczny rozwój przypada na dekadę lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to powstało najwięcej obiektów spółdzielczych.
Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Gaszowicach życzymy dalszego rozwoju i kolejnych jubileuszy.

• 70 lecie GS „Samopomoc Chłopska” w Gaszowicach _1
  • 70 lecie GS „Samopomoc Chłopska” w Gaszowicach _2