Selfie.com.pl na deskach CKE

Wczoraj, w niedzielę 14.05 o godzinie 17:00 na deskach Centrum Kulturalno-Edukacyjnego18493460 1677809425857648 1566485261 o w Czerwionce-Leszczynach rozpoczął się spektakl pn. "Selfie.com.pl". W rolach głównych wystąpili Dorota Pomykała, Julia Kamińska, Filip Bobek oraz Mirosław Baka. W dobie nielimitowanego internetu na smartfonach i tabletach oraz mediów społecznościowym ludzie zapominają, że wirtualny świat to nie wszystko. Obecnie nawiązywanie nowych relacji jest o wiele prostsze i mniej stresujące aniżeli kiedyś. Dzięki mediom społecznościowym, żeby z kimś porozmawiać, nie trzeba nawet otwierać ust. Można mieć setki znajomych i nigdy się z nimi nie spotkać. Ale znaleźć prawdziwą miłość, stworzyć prawdziwy związek i być ze sobą na zawsze, jest ciągle tak samo trudno.

Dla niezorientowanych zasięgnijmy wiedzy i zdefiniujmy tytułowe "selfie". Jak podpowiada wikipedia jest to rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego, kamery lub telefonu kmórkowego. Zdjęcie przedstawia zazwyczaj samego siebie (w tym przypadku fotografa) lub jego odbicie w lustrze. Selfie są związane z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Instagram), ponieważ tam najczęściej są umieszczane. Selfie może przedstawiać również grupę osób, znajdujących się w centrum ustawienia, gdzie jedna z nich robi zdjęcie. Takie selfie nazywane są jako "grupowe selfie".

Skąd pomysł autorów na taki tytuł? Odpowiedź znaleźliśmy podczas oglądania spektaklu. Brygida (Dorota Pomykała) i Gerard (Mirosław Baka), których małżeństwa zakończyły się przed czasem, uświadamiają sobie jaką krzywdę wyrządzili swoim dorosłym wmawiając, że miłość jest niepotrzebna i generuje wyłącznie ból i rozczarowanie. Brygida ma trzydziestoletnią córkę Julię (Julia Kamińska), która żyje w świecie romantycznych powieści. Gerard ma trzydziestoletniego syna Pawła (Filip Bobek) - informatyka, który - jak myśli ojciec - żyje wyłącznie w świecie gier komputerowych. Jedno selfie powoduje, że przyglądają się nie tylko sobie, ale swojemu życiu i chcą, żeby życie ich dzieci było inne. Niezależnie od siebie Brygida i Gerard postanawiają ściągnąć ich na ziemię i znaleźć dla nich partnera ogłaszając się w ich imieniu w mediach społecznościowych. Brygida widząc na portalu randkowym zdjęcie Pawełka, prawie się w nim zakochuje, za wszelką cenę chce umówić z nim swoją córkę. Oczywiście profilu nie założył Pawełek, tylko Gerard. Ale kiedy Brygida odpowiada, wysyłając zdjęcie Julii, Gerard niemal się w niej zakochuje, to idealna partnerka dla syna. I wszystko mogłoby się zakończyć szczęśliwie, gdyby nie to, że na pierwsze spotkanie z Julią, zamiast Pawełka, przychodzi Gerard, a na kolejne zamiast Julii, przychodzi Brygida, a na domiar złego, żeby wyjaśnić nieporozumienie, Gerard idzie na następne spotkanie jako Paweł i spotyka się z Brygidą, która udaje Julię. Zanim doszliśmy do happy endu, Julia i Pawełek musieli dać sobie szansę, żeby szansa pojawiła się również między Brygidą i Gerardem. Bo szansa jest zawsze, tylko trzeba działać.

Zasługująca na uznanie gra aktorska, angażowanie widowni w spektakl oraz ciekawa fabuła wywołały zachwyt wśród zgromadzonej widowni, czego efektem była owacja na stojąco!

Specjalnie dla Czytelników Kroniki Powiatu Rybnickiego udało nam się, jako jedynym, zdobyć autografy wszystkich Artystów, oraz mimo zakazu robienia zdjęć wykonać obszerną fotorelację.

tekst Karolina Leszczyńska

fotorelacja Grzegorz Leszczyński