Przebadaj się za darmo!

Badania profilaktyczne, konsultacje specjalistyczne, wykład dietetyka, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, warsztaty edukacyjne i... zdrowe jedzenie – to wszystko, co czeka na uczestników Rybnickich Dni Promocji Zdrowia. Od 21 do 23 maja mieszkańcy regionu będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji. To już 24. edycja tego wydarzenia.
Tegoroczna impreza rozpocznie się 21 maja na rybnickim Kampusie. To tutaj do dyspozycji mieszkańców będzie wystawa EXPO zdrowie. Składa się z ośmiu stanowisk, a każde z nich promuje jedno hasło zdrowego stylu życia. Odwiedzający kolejne ekspozycje mogą wziąć udział w prostych badaniach profilaktycznych i sprawdzić stan swojego zdrowia. A można zmierzyć poziom cukru, cholesterolu i tkanki tłuszczowej, ciśnienie krwi i wydolność oddechową, a także przejść test kondycyjny z pomiarem tętna oraz obliczyć wskaźnik masy ciała (tzw. BMI). Wszystkie wyniki zapisywane są na Osobistej Karcie Badań. Stwarza to okazję do oceny wieku biologicznego oraz stanowi podstawę indywidualnej konsultacji z lekarzem. To coś dla dorosłych. Natomiast dla dzieci Centrum Rehabilitacyjne NZOZ Puls-Med przygotowało konsultacje fizjoterapeutyczne oraz gry i zabawy z wykorzystaniem platformy balansowej. To bardzo ważne ćwiczenia dla dzieci. Warto, żeby z nich skorzystały, dzięki czemu rodzice dowiedzą się, czy maluch potrzebuje wsparcia w korygowaniu wad postawy.
Drugi dzień Rybnickich Dni Promocji Zdrowia (22 maja), odbywać się będzie na terenie ZUS. Już od godziny 9 będzie można spotkać się z lekarzem onkologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem, kosmetologiem i ratownikami medycznymi. Będzie można zbadać poziom tkanki tłuszczowej, wiek metaboliczny, cukier, jak również cholesterol, a nawet ostrość widzenia. Panie będą mogły bezpłatnie skorzystać z badań cytologicznych, a osoby chętne oddać krew w krwiobusie stojącym na parkingu przed ZUS. Wiele atrakcji przygotowano także z myślą o najmłodszych. Chodzi m.in. o warsztaty plastyczne, podczas których będzie można wykonać prezent dla mamy oraz zobaczyć od środka karetkę pogotowia i duży wóz szturmowy policji.
23 maja to ostatni dzień akcji, ale właśnie tego dnia będzie najwięcej okazji, by zrobić sobie specjalistyczne badania i konsultacje lekarskie. Odbywać się będzie na terenie NZOZ Puls-Med przy ul. Grunwaldzkiej 66. To tutaj będzie można zrobić sobie EKG, od razu uzyskując interpretację specjalisty, wykonać badanie USG, czy nawet skorzystać z konsultacji lekarza ortopedy. Również dla mieszkanek osiedla Nowiny przygotowano bezpłatne badania cytologiczne. Wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnej morfologii, a w promocyjnej cenach (8 zł) z panelu badań krwi. Do wyboru: ogólny, wątrobowy, tarczycowy i nerkowy. Tutaj także przewidziano atrakcje dla milusińskich, począwszy od pokazu judo, po gry i zabawy ruchowe dla dzieci.Dni Rybnika 2017