Niezwykłe spotkanie z czernicką historią

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz zaprasza 13 maja 2017 r. o godz. 18:00 do czernickiego zamku. Ten wieczór będzie niezwykły z uwagi na wizytę z zaświatów szalonej Vali von Roth. Cmentarz rybnickich protestantów kryje ciała kochanków, których związek wstrząsnął w drugiej połowie XIX wieku prawie całym Górnym Śląskiem. Leciwy już baron von Roth z Czernitz poślubił młodszą o przeszło czterdzieści lat Albinę Adamietz. Różnica wieku nie była jednak źródłem skandalu, a chłopskie pochodzenie pięknej wybranki niemieckiego szlachcica. Na domiar złego, baron odprawił z posiadłości swą wieloletnią towarzyszkę wraz z ośmiorgiem dzieci. Najstarsze z nich z zemsty postanowiły zabić wiarołomnego ojca...
"Opowieści czernickie Vali von Roth" przedstawiają historię prawdziwą, która po dziś dzień wzbudza gwałtowne uczucia wśród potomków barona. Czytelnik będzie towarzyszył budowie najstarszego tunelu w Polsce, spotka przemysłowców tworzących dobrobyt regionu, poczuje grozę walk pierwszej wojny światowej. Znajdzie się nawet w chińskim Zakazanym Mieście, a także wśród śląskich górników w Westfalii i na rybnickim rynku, tuż obok Józefa Piłsudskiego.

Bądźcie z Nami - o tym wszystkim opowie nam dr Jan Krajczok i otworzy oczy tym, którzy jeszcze nie zdołali dostrzec niesamowitości historii Górnego Śląska.

Vali